Bár a Roszatom azonnal érthetetlennek és sajnálatosnak nevezte a finn lépést, jelezve, hogy a szerződés felmondásáról szóló döntést nem tárgyalták meg részletesen a részvényesekkel, így közülük a legnagyobbal, a 34 százalékos tulajdonos RAOS Voima Oy-vel sem, amelynek 100 százaléka a Roszatom, a Fennovoima hajthatatlannak tűnik. A társaság a napokban a Hanhikivi-1 atomerőműnek már a létesítési engedélykérelmét is visszavonta.
A megbízási szerződés felmondásának a fő oka egyébként az volt, hogy a Roszatom késik a megvalósítással, például nem tudta megszerezni a létesítési engedélyt.
Ugyanakkor már rengeteg pénzt elköltöttek a Pyhajokin tervezett létesítményre. A beruházó még ez év januárjában – tehát Ukrajna Oroszország általi megtámadása előtt – arról számolt be, hogy 2022-ben várja a létesítési engedélyt, még munkaerőt is keresett a nyáron tervezett munkákhoz. Sok más mellett megkérte a majdani kiégett kazetták átmeneti tárolója építésének engedélyét is a finn nukleáris hatóságtól (STUK), és jelezte: tavaly már megkezdődött az erőművi árok kialakítása, magának az atomerőműnek az építése pedig 2023 nyarán indulhat.
A beruházáshoz elkészült ideiglenes épületek összterülete már több mint 100 ezer négyzetméter, jól haladt a közművesítés, a hatszintes irodaházat pedig az idén kívánták felhúzni. A telephelyen mintegy ötszázan dolgoztak, amikor a Fennovoima döntött a projekt leállításáról. Az idén egyébként 100-200 fő felvételét tervezték, és úgy számoltak, hogy az építkezés csúcsán egyszerre mintegy 5500-an munkálkodnak a beruházáson.
Ehelyett most a dolgozók végkielégítése, a telephely megőrzése és a kármentés van napirenden.
A VG többek között azt kérdezte a Fennovoimától, hogy mekkora pénze úszik el a szerződés felmondása miatt, ír-e majd ki új tendert, ha igen, milyen feltételekkel, és mi lesz a Hanhikivi-1 atomerőmű telephelyének sorsa. A rövid válasz szerint a feltett kérdésekre még nem időszerű válaszolni, a társaság lapunk figyelmébe ajánlotta az e tárgyban korábban kiadott – és a VG által már ismertetett – közleményeit.
Csúszik és drágul a finn atomprojektA Hanhikivi-1 atomerőmű kereskedelmi üzeme 2028 helyett 2029-ben indulhat, fél–egymilliárd euróval többért a vártnál. |
Ennyire előreszaladni aligha időszerű a Roszatom szerint is. A társaság a RIA Novosztyi cikke szerint meg kívánja védeni érdekeit a szerződés felbontása után, de ennek részleteit nem közölte. Viszont ezt követően a Roszatom-tulajdonú RAOS Project, a Hanhikivi-1 beszállítója jelezte, hogy a szerződés felbontását észszerűtlennek tartja, és majd kártérítést követel. Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Marija Zaharova májusban úgy értékelte, hogy a finn fél átpolitizált döntést hozott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.