A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) szakértői csapata a magyar kormány kérésére egy most lezárt, ötnapos, úgynevezett követő misszióban felülvizsgálta a hazai nukleárisveszélyhelyzet-kezelési rendszert – tette közzé az Országos Atomenergia Hivatal (OAH). Az Eprev (Emergency Preparedness Review) nevű felülvizsgálat arra összpontosított, hogy milyen intézkedések születtek Magyarországon nukleárisveszélyhelyzet-kezelés (EPR) területén a 2016-os első Eprev-misszió során tett ajánlások fényében.
Chris Dijkens, a holland Infrastruktúra és Környezetvédelmi Minisztérium nemzetközi együttműködésért felelős egykori igazgatója vezette a héttagú felülvizsgálati csoportot, amely kanadai, francia, német, portugál szakértőkből és a NAÜ két szakemberéből állt.
Magyarország villamosenergia-termelésének a felét a Paksi Atomerőmű négy reaktora adja, és további két reaktor építését tervezi ugyanott. Az ország emellett két kutatóreaktort, egy izotópgyártó létesítményt és egy nemzeti radioaktívhulladék-tárolót is üzemeltet, valamint nagy aktivitású sugárforrásokat használ ipari, orvosi és kutatási célokra.
Chris Dijkens értékelése szerint Magyarország jelentős lépéseket tett a nukleáris és radiológiai veszélyhelyzetekre való felkészültsége terén, például éves és hosszú távú képzési programot dolgoztak ki a különböző veszélyhelyzetekben dolgozóknak, és közzétették a veszélyhelyzetek védekezési stratégiát is. Úgy látja, hogy a követő misszió segíteni fogja Magyarországot az említett képességei további javításában. A felülvizsgálati csoport a fővárosban, Budapesten találkozott az OAH és más érintett intézmények munkatársaival, ellátogatott a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságára, valamint az Agroster Kft.-hez, amely sugárzással sterilizál élelmiszereket és csomagolóanyagokat. A csoport két veszélyhelyzeti központot is meglátogatott, ezek egyike a paksi atomerőmű melletti tartalék veszélyhelyzeti központ, a másikat az OAH nem nevezte meg.
Az Eprev-misszió számos erősséget azonosított, többek közt:
A felülvizsgálat egyebek mellett az alábbi területeken javasol további fejlesztést:
Az Eprev-misszió a NAÜ által felajánlott, a tagállamok nukleáris biztonságát erősíteni hivatott felülvizsgálati lehetőség. E missziók a nukleáris és radiológiai veszélyhelyzetekre való felkészülés szervezésére és az elhárítási képességre fókuszálnak. Alapjukat a NAÜ nukleáris és radiológiai veszélyhelyzet-kezeléssel kapcsolatos biztonsági előírásai képezik.
A NAÜ biztonsági szabványai a biztonság garantálása érdekében az alapelvek, követelmények és iránymutatások szilárd keretét biztosítják. Nemzetközi konszenzust tükröznek, és globális referenciaként szolgálnak az emberek és a környezet védelmére az ionizáló sugárzás káros hatásaival szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.