Egy magyar pályázati konzorcium fogja fejleszteni a „jövő villamosenergia-rendszerét”, illetve az azt működtető aggregátori szoftveres és hardveres hátteret. Ebben a rendszerben, amely a még létrehozandó energiaközösségeken és a tevékenységüket koordináló aggregátorokon alapul majd, a mainál hatékonyabban használhatók a megújuló energiaforrások, a kisfogyasztók pedig a rendszerbe integrálódnak a fejlesztő konzorciumot vezető REG Zrt.-től kapott tájékoztatás szerint. A projekt megvalósulásával a villamosenergia-rendszer újra tudja fogadni például a háztartási méretű napelemeket (HMKE) is, valamint egyre nagyobb arányban lehet elektromos autókat is zöldenergia-forrásból tölteni.
A hazai villamosenergia-rendszert jelenleg is fejlesztik azért, hogy minél több vállalati, azaz 50 kilowattosnál nagyobb teljesítményű, és lakossági napelem csatlakozhasson rá. A sokszor és sok helyen említett decentralizált villamosenergia-rendszer létrehozása kiemelt cél az európai országokban, Magyarországon is.
Felvette a kesztyűt az E.ON: rákészül a napelemboomraEgy három éven át tartó, 74 milliárd forintba kerülő hálózatfejlesztési programot indít az energiaipari csoport. |
Ez azt jelenti, hogy a kevés nagy/központi erőművön alapuló működés helyett az ország számos pontján kvázi önálló hálózatok jönnek létre, amelyek – elsősorban megújuló energiaforrásokat használva – egymással hatékonyan működnek együtt.
Ezeket a kisebb helyi hálózatokat az ott helyben működő áramfogyasztók és -termelők alkotják energiaközösségek formájában, e közösségeket pedig az aggregátorok kötik össze.
Az utóbbiak elősegítik, hogy kiegyenlített legyen a helyi hálózat (akkor is legyen energia, amikor nem termel a napelem), és kereskednek a megtermelt többletenergiával. (Az aggregátorok nyilvántartásáról a MEKH honlapján olvashatók részletek.)
Az aggregátorok jövőbeni sokrétű feladatkörének ellátása csak magas szintű informatikai háttérrel és totális digitalizációval valósítható meg, ezt célozza a mostani projektkonzorcium is. A pályázat célja egy központosított aggregátorszoftvert és -hardvert is magában foglaló megoldás kidolgozása, fejlesztése és bevezetése, majd több termelő- és fogyasztóegység aggregálása. Kulcsfontosságú a rendszer működésében az úgynevezett menetrend, amely az időjárásfüggő napelemek várható termelését ütemezi.
A fejlesztési koncepció szerint a
alapján kidolgozott menetrendet a rugalmas fogyasztók és az energiatároló vezérlésével tudja tartani a rendszer. A létrehozandó aggregátor naperőművet, vezérelhető elektromosautó-töltő parkot, vezérelhető hőtárolós vízmelegítőket és egy akkumulátoros energiatárolót fog össze. Mindez az adott energiaközösségnek azért jó a REG magyarázata szerint, mert az aggregálás eredményeképpen közvetlenül megújuló energiát használhatnak az elektromosautó-töltők, pontosabb lesz a naperőművi menetrendadás, így kevesebb kiegyenlítő energiára lesz szükség (ez csökkenti az áramköltséget), a közös energia eladása és beszerzése révén pedig versenyképesebb árakat érhet el az aggregátor, ami bevételt jelent.
Az aggregátorok számos olyan funkcióval rendelkeznek, illetve olyan új képességekkel ruházzák fel a villamosenergia-rendszert, amelyekkel a ma még kihívást okozó problémákra nyújtanak megoldást:
A pályázati konzorciumot a REG Zrt. vezeti, partnerei pedig az elektromobilitási piacon működő, saját töltőhálózatot üzemeltető Optimum Way Kft., valamint az energetikai okosmegoldások fejlesztésével foglalkozó EKT Solutions Kft.
Állandó áramellátás, extrákkalA REG Zrt. vezérigazgatója, Pusztai Tamás a cég közleménye szerint azt mondta: „Ezzel a pályázattal a jövőt modellezzük, például vidéken miként működhet egy energiaközösség, amelyet családi házas napelemek, a szomszédságukban működő helyi vállalkozás nagy kapacitású napelemes rendszere, valamint a helységbe telepített autótöltők alkotnak. Azt vizsgáljuk, hogy miként megvalósítható az, hogy állandó legyen az áramellátás, sőt az általuk termelt többletenergiát el tudják adni – mindezt fenntartható módon, azaz teljes mértékben tiszta energiák felhasználásával.” |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.