Miután az uniós energetikai forrásokhoz való hozzáférés egyik feltétele a szélerőművek engedélyezése, a kormány megállapodott az Európai Bizottsággal. Amit vállaltunk, azt teljesítjük – így jelentette be Gulyás Gergely a csütörtöki kormányinfón, hogy hosszú tilalmat követően Magyarországon is zöld utat kap a szélparkok telepítése.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter közlése kétségkívül mérföldkő. Magyarországon egy 2016-os kormányrendelet értelmében ugyanis nem engedélyezett szélfarmot telepíteni a lakott területtől számított 12 kilométeres védőtávolságon belül. Ez a kikötés azt jelenti, hogy
lényegében nincs olyan pont Magyarországon, ahol szélerőművet lehet felállítani.
Ez azonban már csak néhány hétig marad így, mivel március 31-ig a kormányzat úgy módosítja a vonatkozó szabályozást, hogy a 12 kilométeres (Gulyás Gergely 8 kilométert mondott) tilalmi zónát 1-1,5-re csökkentik. Ez pedig kitárja a kaput a szélenergetikai piac befektetői előtt.
Marad azonban kikötés. Ilyen például, hogy csak abban az esetben kezdődhet meg a szélfarmtelepítés, ha az érintett önkormányzatok ebbe belegyeznek. Ellenkező esetben az adott projekt nem lehetséges. Ez helyes iránynak tűnik, mivel a kétségtelen előnyük (zöldenergia termelése) mellett több érv szól a szélerőművek ellen. Ilyen
A kormány ezekkel tisztában van, főképp ezek miatt is blokkolta eddig a szélparkok felfutását. Csakhogy Gulyás Gergely arra is rámutatott, hogy az Európai Bizottság ebben a kérdésben nem a jogból következő jogkövetkezményeket állapított meg. Azaz úgy kötötte a szélerőművek engedélyezéséhez az energetikai források lehívásának lehetőségét, hogy erre nincs az uniós jogból levezethető mandátuma. Ettől függetlenül a bizottság olyan pozícióban van, hogy érvényesíteni tudta az akaratát, így Magyarországon ismét adott lesz az elvi lehetőség ahhoz, hogy szélparkok épüljenek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.