Négy érdeklődőtől tucatnyi kérdés érkezett az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) által a budapesti kutatóreaktor (BKR) üzemidő-hosszabbítása ügyében szervezett közmeghallgatásra. Az 1959 óta működő létesítmény működési engedélye ugyanis 2023. december 15-én lejár. Másnap le kellene állítani, de mivel a munkájára a kutatás és főként a hazai egészségügyi ellátásban is szükség van, üzemeltetője, az Energiatudományi Kutatóközpont (EK) ez év februárjában kérte az engedély tíz évvel való meghosszabbítását. Jelenleg folyik a reaktor tízévente esedékes időszakos biztonsági felülvizsgálata. Ennek az eredményén múlik, hogy a létesítmény kap-e engedélyt a 2023. december 15. utáni újabb tíz évig tartó működésre.
Az üzemidő-hosszabbítás melletti érveket a Világgazdaság a személyes megjelenés nélkül szervezett közmeghallgatás kezdetekor már ismertette, így arról is beszámolt, hogy a BKR használatával mit tettek le a magyar kutatók az asztalra az elmúlt mintegy 65 évben, eredményeik milyen ipari alkalmazásokban hasznosultak. A közmeghallgatásra küldött kérdésekre az EK válaszolt, a válaszok többségét az OAH kiegészítette.
Több kérdés vonatkozott a BKR hőteljesítményére, a környezetében mérhető radioaktív sugárzásra, annak öt évre visszamenő értékeire. A válasz szerint a telephelyének radiológiai monitorozását az EK Környezetvédelmi Szolgálata (KVSZ) látja el. A KVSZ üzemelteti a telephely Gamma nevű, dózisteljesítmény-mérő szondahálózatát. A mérési eredmények online nyomon követhetők a szolgálat oldalán. Ugyanitt elérhetők a KVSZ éves jelentései, amelyek a telephely radiológiai méréseit foglalják össze. A hőteljesítmény adatai továbbra is megtalálhatók az OAH honlapján.
A BKR kiégett fűtőelemeinek sorsa kapcsán az EK jelezte, hogy azok évtizedeken át tárolhatók az üzemeltetési engedély alapján a telephelyen kialakított tárolóban. A hosszabb idejű, esetleg végleges tárolásukról a magyar állam gondoskodik majd a megfelelő időben. A végleges tárolásról az Országgyűlés által elfogadott nemzeti program rendelkezik, amelyet ötévente felülvizsgálnak.
Felmerült az is, hogy ha az 1959-ben üzembe helyezett reaktor 27 év után esett át átfogó felújításon, akkor most, harminc év után mire alapozható az üzemidő-hosszabbítás egy újabb felújítás nélkül. A kérdező azonban nyitott kapukat döngetett, mert – mint kiderült – a felújítás most is elvárás. A hivatkozott korábbi felújításra egyébként részben a reaktor hőteljesítményének megkétszerezése miatt volt szükség, de a hőteljesítmény most nem változna. A hazai és a nemzetközi gyakorlat szerint a reaktor berendezéseit tízévenként alá kell vetni az időszakos biztonsági felülvizsgálatnak, majd elvégezni a felülvizsgálatban előírt javításokat, cseréket, módosításokat.
Volt, aki amiatt aggódott, hogy a BKR esetleges leállítása esetén hiányozni fognak az abban előállított (például orvosi célra használt) izotópok a hazai és az európai piacon. Ez azért is probléma, mert Európa más országaiban is terítéken van kutatóreaktorok bezárása. E kérdésre az EK a többi között azt írta, hogy a hazai egészségügyi intézményekben használt I-131 izotópok – amelyek gyógyszerkészítmények alapanyagai – importból és a BKR-ben besugárzott alapanyagból származnak. Ha a BKR kiesne a láncból, akkor a lengyelországi Polatom, illetve a dél-afrikai Safari reaktor I-131 alapanyagát lehetne a gyógyszergyártásra használni.
Így, ha a BKR nem működhet tovább, akkor a hazai betegek elesnek olyan rövid felezési idejű terápiás készítményektől, amelyek éppen a rövid felezési idők miatt csak a belföldön előállított radioizotópokkal készíthetők el a daganatos áttétek kezelésére. E gyógyszerek importalternatívái sokkal drágábbak.
Egy érdeklődő azt vetette fel, hogy a csillebérci kutatóreaktor telephelye csak egy útvonalon közelíthető meg, esetenként az is járhatatlanná válhat. Ez a balesetelhárítás szempontjából lehet problémás, a csillebérci üdülőtelepen át vezető alternatív útvonal használata pedig kevésbé életszerű. „Lesz-e alternatív megközelítési útvonal, például a Konkoly-Thege út folytatásaként a Budaörsöt Budakeszivel összekötő út felé?” – olvasható a felvetés. A válasz szerint van egy naprakészen tartandó kiürítési terve a BKR-nek (a balesetelhárítási dokumentáció részeként), de az útvonalak karbantartása, tisztítása nem az üzemeltető feladata.
Mellesleg a kutatóreaktornak kijelölt terület az 1950-es években távol esett a lakott területtől. Közeli, vonzó környékének belakását az elmúlt pár évtizedben a kerületi tanács, az önkormányzat, majd a polgármesteri hivatal hagyta jóvá.
A mentés irányítása a katasztrófavédelem (OKF) és a rendőrség feladata. Az engedélyezett terv tartalmazza a csillebérci üdülőtelepen keresztül történő telephely-kiürítést is, éppen a kérdező által is leírt főútvonal mentesítése érdekében.
A nukleáris baleset-elhárítási és intézkedési terv nem írja elő a telephely elhagyása után az azonnali menekítést. „Az elhagyott területek vizsgálatának befejezéséig, esetleg újbóli használatbavételének idejéig a telephely dolgozói megfelelő körülmények között várakoznak az e célra kijelölt állandó területen, az alsó portán kívüli közterületeken, a sportpályán és annak épületeiben.”
Arra volt kíváncsi egy kérdező, hogy van-e kellő számú személyzet arra az esetre, ha a baleset munkaidőn kívül történik, vagy a probléma nem hárítható el egy műszakon belül? A baleset-elhárítási gyakorlatok ugyanis munkaidőn belül történnek. A megadott tájékoztatásból egyebek mellett az tudható meg, hogy a munkaidőn kívüli ügyelet feladata az álló reaktor veszélyhelyzetének felmérése, jelentése. Ha szükség van képzett személyzetre is, azt a veszélyhelyzetet irányító parancsnok szervezi a külső elhárító erő megérkezéséig. Egy ilyen funkciójú és méretű berendezés veszélyhelyzete a számítások szerint maximum egy-két napos feladat a baleset-elhárításnak.
Gazdaságos-e, hogy a reaktort a korábbi tíznapos ciklusok helyett most csak időszakosan és hétköznapokon működtetik, kisebb üzemóraszámban a létszámhiány miatt? – aggódik a kérdés beküldője. A válasz szerint az üzemeltetéshez szükséges létszámot a szabályzatok rögzítik, és azt be is tartják, a gazdaságosságot pedig nehéz értékelni az elsősorban kutatást végző reaktor esetében. Az üzemórák csökkenésével a fűtőelemek tovább használhatók, csökkentve az éves üzemelési költségeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.