Az Oroszországból Bugáriába érkező, illetve a területén keresztül más országokba tranzitált földgázt megawattóránként 20 levás energia-hozzájárulás sújtja a bolgár parlament által szeptember 28-án elfogadott, és a bolgár közlönyben most megjelent törvény szerint, amely október 13-án lépett hatályba. A döntés kiterjed az orosz eredetű cseppfolyós földgázra (LNG) is.
A plusz teher hatalmas voltát jól jelzi, hogy azon a napon, amelyen a törvény megszületett, a magyar CEEGEX-en a földgáz másnapi ára 38,55 euró volt megawattóránként, míg a referenciaára 38,76 euró, vagyis ennek a mintegy 39 eurónak a 20 levás energia-hozzájárulás (átszámolva) a negyede. Ez óriási mértékben megemelheti a magyarországi gázárakat, hacsak nem talál a fő importőr, az MVM CEEnergy Zrt. valami kiutat. Nem véletlen, hogy az ügyre már tegnap reagált Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, a bolgár lépést a magyar–orosz energetikai együttműködés ellehetetlenítési szándékának minősítve. A jogszabályt tisztázatlan hátterűnek és egyelőre nehezen megérthető tartalmúnak nevezte, de a lényegét közzétette:
drámaian megemelnék az orosz földgáz tranzitdíját, és amennyiben ezt nem fizetik be, akkor a szállítást is leállítanák.
Ezért a magyar kormány kapcsolatba lépett a bolgár és a szerb vezetéssel (A bolgár döntést Szerbiát importőr és tranzitáló országként is érinti – a szerk.), és lépéseket tesz azért, hogy Bulgária ne alkalmazhasson olyan törvényeket, amelyek nehéz helyzetbe hoznák hazánkat és Szerbiát.
Mindazonáltal a bolgár lépés annyiban nem lehetett meglepő, hogy a törvénytervezetről már szeptember közepén lehetett hallani. Az általa kimért csapáson továbbá valamennyit enyhít, hogy Magyarország másik útvonalon, Ausztrián át is hozzájuthat az orosz gázhoz. Annak az útvonalnak a kapacitása azonban aligha elég a teljes magyar igény továbbítására, ráadásul kérdés, hogy a cső kapacitásából ténylegesen mekkora szabad, illetve, hogy a magyarországi gázinfrastruktúra mennyi plusz gáz fogadására képes nyugat felől.
A bolgár döntés várható következményeiről a Világgazdaság Balogh József energiapiaci szakértőt kérdezte. Értékelése szerint:
A szakértő furcsállta a törvény hatályba lépésének október 13-i dátumát, hiszen a gázkereskedelemben jellemzően a gázév október 1-jei kezdetéhez időzítik a nagy súlyú döntéseket.
Több olyan paragrafusa is van az új törvénynek, amely az orosz ellenőrzésű, helyi Neftochim finomítót sújtja. Az orosz olajjal való kereskedés bizonyos korlátozásán túl például a Bulgáriába érkező orosz olaj ára ezentúl nem lehet alacsonyabb az orosz olaj Platts-áránál.
Az intézkedés megdrágítja a Lukoil finomítójának termékeit, aminek a hatása megjelenhet a magyar üzemanyagpiacon is.
Egy másik megszorítás, hogy a 2024. október 1-je után a bulgáriai olaj- és olajtermékkészletek 100 százalékát belföldi tárolókban kell tartani. (Nyilván most is csak a Lukoil tárol külföldön.)
Végül a Lukoil Neftohim Burgas finomítónak fokozatosan át kell állnia a nem orosz eredetű olaj feldolgozására, ez a terv egyébként már augusztus óta ismert. Ez év végére az orosz olaj arányát már 80 százalékra kell csökkentenie, jövő március 31-ig 75 százalékra, június 30-ra 50 százalékra, szeptember 30-ra 25 százalékra, míg a megtermelt üzemanyagok forgalma nem haladja meg az elmúlt 5 lezárt pénzügyi év átlagát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.