Minden második német háztartást gázzal fűtenek. Közülük elsőként úgy tűnik, az augsburgiak válnak meg a gáztól – mutat rá a Bild cikke. A 300 ezer fős város már határidő előtt eleget tesz Robert Habeck zöldpárti gazdasági miniszter fűtési törvényének: fokozatosan leválik a gázról, alig tíz év múlva pedig sok háztartása már nem kap gázt.
A BILD cikkéből nem derül ki, hogy ez nagyjából hány háztartást jelent, de a lap érdeklődésére az önkormányzati tulajdonú közszolgáltató szóvivője jelezte, hogy több száz cégnek, társasháznak küldték el a tájékoztatást.
A városvezetés terve dupla csapás a gázfűtéses háztartások számára a Bild szerint, mert azon túl, hogy már 2035-ben fel kell hagyniuk a gázhasználattal, még hidrogén-kompatibilis gázfűtésre sem válthatnak. Ez azért baj, mert ellentmond az SPD, a Zöldek és az FDP 2023 nyarán tett ígéretének, amely szerint a jövőben is felszerelhetők korszerű gázfűtők. Az újonnan beszerelt készülékeknek pedig mindössze 30 százaléka hőszivattyú.
Augsburg csak a kezdet. A stratégiai dokumentum szerint Robert Habeck arra számít, hogy gázelosztó hálózatokra a jelenlegi formájukban és hatókörükben már nem lesz szükség. Ez a VKU közüzemi egyesület szerint azt jelenti, hogy nincs tervezési biztonság állampolgárok milliói számára. Közben még sok minden nyitott, a hálózatüzemeltető pedig nehezen tud bármilyen végső döntést meghozni. A VKU feltételezi, hogy a jövő városonként, gázhálózatonként és vezetékenként eltérő lesz. Egy éve az Agora Energiewende zöld lobbicsoport is azt vetítette előre, hogy a meglévő gázelosztó hálózatok több mint 90 százaléka használaton kívülre kerülhet.
A BILD idézi Mark Helfricht, az EU parlamenti képviselőcsoportjának energiapolitikai szóvivőjét, aki rámutatott: bárki, aki idő előtt bejelenti a gázhálózatok végét, meghiúsítja a biogázzal és hidrogénnel a technológiailag nyitott megoldásokat is. Ugyanakkor az FDP szakértője, Michael Kruse arról nyilatkozott, hogy a fűtési törvény ma is lehetővé teszi a tiszta gázok hozzáadását.
Magyarországon nincs a németországihoz hasonló gázleválási terv, van viszont a belföldi energiatermelés arányának növelése, az energiahatékonyság javítása és a gáztól eltérő energiaforrások nagyobb súlyú használata.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) már 2020-ban, tehát az energiaválság előtt kimutatta, hogy jók a főváros geotermikus adottságai.
Elemzésében részletesen ismertette a föld hőjének helyi hasznosítási lehetőségeit. Két évre rá az ipari és a mezőgazdasági geotermia került a kormány fókuszába, tavaly pedig Ságvári Pál, a MEKH elnökhelyettese adott helyzetképet egy geotermiáról rendezett konferencián. A MEKH kiadványa szerint 2022 volt az első év, amikor Magyarországon a geotermikus hőelőállítás meghaladta a gázmotoros távhőtermelést, mégpedig 26 százalékkal. Ám a gáz így is a távhőtermelők által legjelentősebb mennyiségben felhasznált energiahordozó. Távfűtést mintegy száz településen, körülbelül 650 ezer távfűtéses lakásban bő másfél millió ember használ, és további háztartások használnak közvetlenül gázt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.