Átlagosan 2-2 százalékkal csökkent a villamos energia és a földgáz végfelhasználói ára áprilisban az európai háztartások számára a finnországi VaasaETT adatai szerint. Az elemzés két energiahatóság, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH), valamint az Energie Control Austria megbízásából készül.
A számítás a vizsgált országok fővárosaira vonatkozik, és mindig az adott hónap első napjától érvényes, helyi valutában mért, euróra váltott árakkal dolgozik. Ennek alapján az uniós országokon belül továbbra is Budapesten volt a legolcsóbb a lakossági áram- és a gáztarifa is áprilisban, ennél kisebb érték csak Kijevre jött ki, amely azonban nem uniós ország fővárosa. A VaasaETT megállapításait a MEKH is rendre ismerteti, de a kijevi adatok nélkül, holott a szintén nem uniós Belgrád árait feltünteti a saját elemzésében.
Az áram bruttó lakossági végfelhasználói ára alapján Berlin és Prága a legdrágább városok a lakossági ügyfelek számára Európában, ezt követi Dublin, London és Bern. A jelek szerint Kijevben a legolcsóbb az áram, ezt követi Budapest, Belgrád és Podgorica – írja a VaasaETT. Nominálisan a közép- és keleteurópai (KKE) fővárosokban az árak általában alacsonyabbak az átlagosnál. A térségen belül csak Prágában, Tallinnban és Vilniusban haladja meg az elektromos áram ára az európai átlagot.
Az átlagosan 2 százalékos árcsökkenés ellenére a vizsgált fővárosok többségében az árak nem változtak az előző hónaphoz képest. Öt piacon még drágulás is volt, a legnagyobb Oslóban, ahol pedig csökkenés volt, az általában marginális maradt. Ez utóbbi alól Koppenhága és London volt kivétel. Az oslói 7 százalékos drágulást a villamosenergia-adó emelése okozta. Az ottani díjakat a kormány határozza meg, évente kétszer: január 1-jén és április 1-jén.
A felmérés szerint maga az uniós fővárosokban átlagosan a villanyszámla végfelhasználói árának
Az energia mint áru ára Budapesten áprilisban a végfelhasználói áram árának mindössze 14 százalékát tette ki, ez volt a legkisebb arány a vizsgált városok közül. Viszont Nicosiában a legnagyobb, 74 százalék.
Az energiaválság előtt a fix (ár és futamidő) és a változó árak viszonylag hasonlóak voltak. A rögzített ár gyakran olcsóbb volt, mivel alacsonyabb lojalitást és beszerzési kockázatot biztosított a szállítónak. Bár a vásárlók alapvetően a piac irányába játszottak egy kicsit, ez a legtöbb vásárlónak nem kínált különösebben jelentős lehetőséget.
Az érettebb piacokon az aktív ügyfelek ennek ellenére hajlamosak voltak fix árakat választani.
A válság óta a helyzet többnyire megfordult. A fix árak, ahol elérhetőek voltak (egyes piacokon a válság eleje vagy közepe óta nem elérhetők), meghaladták a változó árakat, egyes esetekben nagyon nagy árréssel. Ez a tendencia azonban ismét megfordulni látszik. 2024 áprilisában úgy tűnik, hogy a rögzített szerződések száma nőtt, miközben az átlagos ára csak 0,92 eurócenttel haladja meg kilowattóránként az átlagos változó árat.
A legmagasabb gázárat Stockholm lakosai fizetik, mégpedig az európai átlag végfelhasználói ár háromszorosát. Ez a svéd gázpiac kis méretével magyarázható. Bern a második legdrágább főváros, amelyet Amszterdam követ. Koppenhága, Helsinki, Nicosia, Oslo, Podgorica és Valletta kimaradt a gázárakra vonatkozó elemzésből, mivel ezekben gyakorlatilag nincs lakossági gázpiac.
Stockholmban az ár közel 13-szorosa a budapestinek, amely a legalacsonyabb az EU-ban, és több mint 17-szer akkora, mint Kijevben.
A háztartási földgáz általában olcsóbb a kelet-közép-európai országokban; a térségen belül csak a ljubljanai és a prágai ár haladja meg az európai átlagot.
Áprilisban a berlini gázár 7 százalékkal emelkedett az energia- és az áfa-komponens növekedése miatt, továbbá egy támogatási rendszer megszűnését követően. Ötszázalékos áremelkedés volt Madridban is az energia és az áfa összetevők növekedése miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.