Az alpesi ország 2017-ben népszavazáson döntött az atomenergia fokozatos kivonásáról – új atomerőművek létesítésének tiltása mellett –, dátumot azonban nem tűzött ki. A törvény megszületésének folyamata 2011-ben vette kezdetét, a fukusimai események után − írta svájci forrásokra hivatkozva a France24.
A törvény elfogadása óta azonban gyökeresen megváltozott az energiapiac helyzete – ismertette Albert Rosti svájci energiaügyi miniszer. Ugyanis a korábbiakkal ellentétben Svájc nem zárja ki az új nukleáris kapacitások kiépítését, ennek legfőbb oka a bekövetkezett energiaválság. A tárcavezető szerint jelenleg sem rövid, sem középtávon nem reális új blokkok létesítése, azonban ahhoz, hogy megteremtsék ennek jövőbeni lehetőségét, már most szükséges tisztázni a jogi kereteket. Az energiaügyi minisztérium várhatóan még az idén benyújtja a törvénymódosítási javaslatát.
Tavaly elfogadták a szavazók azt a klímavédelmi rendeletet, amely Svájcot a 2050-ig elérendő klímasemlegesség felé tereli,
ez pedig kizárja azt a korábbi elképzelést, amely szerint a megújuló energiaforrások felhasználása mellett gáztüzelésű erőművek segítségével állítanának elő áramot. Az ország most minden potenciálisan alkalmazható technológia előtt nyitva hagyja az ajtót, így az atomenergiára is számít, mert a kormány attól tart, hogy a megújuló energia önmagában nem lenne képes kielégíteni a felmerülő igényeket.
Mivel a gazdag alpesi ország azt reméli, hogy 2050-re eléri a szén-dioxid-semlegességet, a kormány azt mondta, hogy nyitottnak kell lennie a különböző technológiákra, és az új atomerőművek tilalma „nem összeegyeztethető” ezzel a céllal. A jelenleg üzemelő négy atomerőmű Svájc teljes villamosenergia-termelésének körülbelül egyharmadát adja, és mindaddig működtethetők, ameddig biztonságosnak bizonyulnak. A bejelentést azonnal bírálta a svájci Greenpeace, valamint a centrista, szocialista és környezetvédő pártok.
A nukleáris technológia nélkülözhetetlensége ugyanakkor ma már nem politikai álláspont, hanem tény. Hárfás Zsolt mérnök, atomenergetikai szakértő többször beszélt arról, hogy intő jelek már jóval a mostani energiaválság előtt is voltak az ellátásbiztonsággal kapcsolatban, az orosz–ukrán háború miatt Oroszország ellen kivetett szankciók következtében pedig az európai energiakrízis tovább súlyosbodott. Szerinte azok, akik még mindig támadják a technológiát, valójában a fosszilis lobbi szekértolói. Emlékezetes, hogy amikor a német atomerőművek térhódítása az 1970-es években a szenes lobbi érdekeit súlyosan veszélyeztette, megjelentek az atomellenes zöldmozgalmak. És az atomenergia ellenzői azóta sem szólaltak fel a szénerőművek ellen. Emlékeztetett arra is, hogy az eddig atomellenes politikát folytató országok közül többen felülvizsgálják korábbi döntésüket. Ilyen például Belgium és Svédország is.
A karbonlábnyomra másutt egy példát is hozott a szakértő: 2021-ben globálisan az atomerőművek termelése közel 2600 terrawattóra volt, amelynek révén mintegy 2,6 milliárd tonna szén-dioxid-kibocsátás volt megelőzhető. Túl azon tehát, hogy zöldtechnológiáról van szó, legfőbb érv még mellette, hogy napszaktól és időjárástól függetlenül képes energiatermelésre az év 365 napján.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.