Az amerikai tőzsdenyitás után a technológiai részvények S&P 500 mutatója több mint 1 százalékkal esett az előző napi rekordzáráshoz képest, a Nasdaq Composite 1,7 százalékkal csökkent, mint ahogy a kincstárjegyek hozama is kisebb lett. A Brent nyersolaj határidős jegyzési árfolyama 4 százalékkal emelkedett, hordója 74,5 dollárba került a keddi kereskedési nap közepére a Közel-Keletről érkező hírek után.
Mindez azután történt, hogy az Egyesült Államok bejelentette, Irán ballisztikus rakétákat indíthat a zsidó állam ellen. Joe Biden kormányzata kijelentette, hogy segíti Izrael védelmét, és súlyos következményeket helyezett kilátásba Iránnal szemben, ha valóban támad.
Vagyis egyre nagyobb annak a kockázata is, hogy az Egyesült Államok belekeveredik a közel-keleti háborúba.
A piac érzékenyen reagált az Irán és Izrael közötti fegyveres konfliktus lehetőségére, mert attól tartanak, hogy megzavarja a közel-keleti olajellátás stabilitását. Az aggodalmak középpontjában az áll, hogy ha a konfliktus továbbterjed az olajtermelő országok kulcsfontosságú infrastruktúrájára, akkor az ellátási problémákat okozhat.
Iránnak ugyanis erős a befolyása a régió olajexportjára. A harcok bármilyen eszkalálódása akadályozhatja az exportot, ami pedig várhatóan felhajtja az árakat. A geopolitikai feszültség miatt az árak várhatóan továbbra is ingadozni fognak, ám ha a perzsa állam valóban megtámadná Izraelt, akkor az olajárak jócskán megugorhatnak. Ez pedig szinte az egész világot, így Magyarországot is érintené közvetetten, például az üzemanyagárak tekintetében.
Hüvelykujjszabályként elmondható, hogy az olajárak 5 százalékos emelkedése körülbelül 0,1 százalékponttal növeli a fejlett gazdaságok inflációját. Ezért úgy véljük, hogy az olajárak sokkal nagyobb (és tartós) emelkedése kellene ahhoz, hogy a központi bankok reagáljanak a fejleményekre
– írta elemzésében a brit Capital Economics gazdaságkutató intézet.
A Közel-Kelet, különösen a Perzsa-öböl, alapvető fontosságú a globális energiaellátás szempontjából, bármilyen zavar messzemenő következményekkel járhat a világ energiapiacain – magyarázta az Oilprice.com.
Az Izrael és Irán közötti feszültség magasabb fokra lépett, miután a zsidó állam több körben megtámadta az Irán által támogatott, libanoni Hezbollah milíciát, és likvidálta a vezetőit.
Irán bármelyik pillanatban megtámadhatja Izraelt
A perzsa ország ballisztikus rakéták sorozatával indíthat támadást az amerikaiak szerint. Izrael folytatja a Libanon elleni támadást és légicsapásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.