Dalnoki Bence, Széll Tamás és Nyikos Patrik, a Bocuse d’Or szakácsverseny magyar résztvevői ezekben a percekben is dolgoznak a fogásaikon, magyar idő szerint 13 órakor pedig tálalnak. Ebben a cikkünkben annak járunk utána, hogy mi is az a Bocuse d’Or, és milyen eredményeket értek el a magyar versenyzők az elmúlt években.
A Bocuse d’Or szakácsverseny ötlete még 1985-ben a lyoni Salon des Métiers de Bouche szakácskiállításon merült fel először, a terveket az expo akkori elnöke, Paul Bocuse fogalmazta meg. Az elnök úgy gondolta, hogy a szakkiállítást megfűszerezhetnék egy szakácsversennyel, ami hozzájárulhatna a szakma fejlődéséhez.
Végül az első Bocuse d’Or versenyt 1987-ben rendezték meg.
A kvalifikációs rendszer sokat változott az évek alatt, jelenleg a 2009-ben lefektetett szabályokat követik. Ennek értelmében a Bocuse d’Or versenyre 24 ország delegálhat csapatokat. Európában 20 ország vesz részt a Bocuse d’Or Europe válogatóversenyen, ahonnan a legjobb 12 ország csapata mehet a döntőbe. A Bocuse d’Or Asia 12 csapatából négy jut tovább, a latin-amerikai válogató 12 országából pedig három. Emellett három indulót fogadnak azokból a térségekből, ahol nincs hivatalos szervezőbizottsága a versenynek, ilyen például Észak-Amerika vagy Afrika. Végül a szervezők két további országnak nyújtanak szabad kártyát a részvételhez.
Bocuse d’Or: az első akadályt leküzdötték Széll Tamásék LyonbanJó hírek érkeztek a Bocuse d’Or magyar csapatáról. Pontosan két óra múlva tálalják fel az első ételt. |
A versenyen a csapatoknak mindent frissen kell elkészíteniük, kizárólag az alaplevekkel dolgozhatnak előre a versenyzők. A szabály szerint még a húst és a zöldségeket sem vághatják fel előre a csapatok. A versenyen egy hús- és egy halételt kell elkészíteni, valamint ezekhez három köretet. Régebben a versenyzők fél évvel korábban megtudhatták, hogy milyen alapanyagokból kell majd dolgozniuk, viszont 2012-től a szervezők csak két hónapot hagynak a felkészülésre, hogy ezzel is kreativitásra inspirálják a résztvevőket. 2013-tól emellett egy külön improvizációs gyakorlatot is hozzáadtak a versenyhez: az egyik köretet rögtönözniük kell a szakácsoknak.
Szintén 2013-as szabály, hogy a csapatoknak meg kell jeleníteniük a saját országukat is valamilyen formában az ételeikben.
A selejtezőkön és a döntőben a versenyzőknek 5 óra és 35 perc áll a rendelkezésükre, hogy elkészítsék a halas és a húsos ételt.
A csapatok két főből állnak, a séfből és a kuktából. A séfnek 23 évesnél idősebbnek kell lennie, a kuktája a verseny időpontjában nem töltheti be a 22. életévét. A csapatokat egy tréner támogatja a felkészülés alatt, de a versenyen már nem lehet ott.
A verseny zsűrije 24 séfből áll, őket kettéosztják 12 fős csoportokra. Az egyik zsűricsoport a hal-, a másik pedig a hústeleket értékeli. A pontok kétharmadát az étel minőségére, egyharmadát pedig a tálalásra adják. További 20 pluszpontot ítélhetnek meg csapatmunkára, a tisztaságra és a takarékosságra. Aki a legtöbb pontot kapja, az nyeri a versenyt.
A versenyen a legjobb három csapatot díjazzák.
Az első helyezett 20 ezer, a második 15 ezer, a harmadik pedig 10 ezer eurós díjat kap.
A verseny élő közvetítését ezen a linken lehet követni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.