Franciaország-szerte sztrájkok és tüntetések vannak a nyugdíjkorhatár-felemeléséről szóló tervek miatt. A demonstrációk legutóbbi napján több mint egymillió ember vonult utcára. Nyolc nagy szakszervezet vett részt a sztrájkban, ami megzavarta az ország iskoláit, tömegközlekedését és energiaellátását. Az egyik nagy szakszervezet szerint csak Párizsban félmillióan gyűltek össze, de ezt a számot a belügyminisztérium nem erősítette meg – írta a BBC.
Egyelőre nem látni, hogy a megmozdulások végül kinek a meghátrálásával fognak végződni. Közvéleménykutatások szerint a nyugdíjkorhatár reformját a választók kétharmada ellenzi. A törvénymódosításról jövőhéten lesz szavazás az országgyűlésben.
Jelentések szerint a tüntetések biztosítására 11 ezerrendőrt vezényeltek ki több mint 200 városban.
Párizsban voltak összetűzések a hatóságok és a tüntetők között.
A demonstrációk miatt súlyos fennakadások voltak a közlekedésben, csak minden harmadik gyorsvonat működött és Párizsban csak kettő sofőr nélküli metróval lehetett utazni.
A legutóbbi tüntetések a hírek szerint kisebbek voltak, mint a január 19-én zajlott megmozdulások. A tüntetők vélhetően a bérkiesés miatt fogyatkoztak meg.
A szakszervezetek szerint a dolgozók legalább háromnegyede kilépett a TotalEnergies nagy olajfinomítóiból és az üzemanyagraktáraiból. A cég közlése szerint a távozók aránya nem volt ekkora mértékű. Az erőművek ezzel együtt csökkentett termelésről számoltak be.
A pedagógusok szakszervezete szerint a középiskolai tanárok nagyjából 55 százaléka kilépett a munkahelyéről.
A 62 éves nyugdíjkorhatár Franciaországban alacsonyabb, mint Európa legtöbb államában. Olaszországban, Németországban és Spanyolországban a korhatár 67 év, az Egyesült Királyságban pedig 66 év. Emmanuel Macron közölte, hogy hajlandóak tárgyalni a szakszervezetekkel, de a nyugdíjkorhatár emelését alapvetően szükségesnek tartják. Erre azért van szükség, mivel az országban csak kevés munkavállalónak van magánnyugdíja, az állami rendszerben pedig egy nyugdíjasra csak 1,7 munkavállaló jut.
A tüntetések eddig alapvetően békések voltak az országban. A francia országgyűlésben az ellenzéki politikusok attól tartanak, hogy a túlságosan szelíd tüntetések nem lesznek alkalmasak, hogy megváltoztassák Macron és a kormány tervét. Egyedül az lehet megoldás, ha a demonstrációk elhúzódnak annyira, hogy annak már kimutatható gazdasági hatásai lesznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.