BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A német lakosság öt százaléka egyáltalán nem beszél otthon németül

A német lakosság nyolcvan százaléka használja az otthoni társalgáshoz a német nyelvet, tizenöt százalék pedig egy vagy több idegen nyelvet is rendszeresen beszél az otthoni közegében. Öt százalék körül mozog azoknak az aránya, akik otthon egyáltalán nem beszélnek németül. A némettől eltérő nyelvet használók közül a legtöbben törökül beszélnek, ezt az orosz nyelv követi, ami az orosz–ukrán háború elől menekülőkkel magyarázható.

Németország lakosságának 80 százaléka kizárólag németül beszél otthon, és 5 százalék aránya, akik egyáltalán nem használják a németet családi körben – mutatta ki a szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) kedden ismertetett felmérése. A felmérés adatai szerint további 15 százalék pedig egy vagy több további nyelvet is használ a 82,3 millió lakosú országban.

Polish teacher teaches German
Fotó: DPA Picture-Alliance via AFP

Ennek a 15 százaléknak nagyjából az egyharmada (vagyis a német lakosság háztartásokban élő részének 5 százaléka) elsősorban németül beszél családi körben, kétharmada (a háztartásokban élők 10 százaléka) pedig főleg valamilyen más nyelven.

A fennmaradó 5 százalék egyáltalán nem használja a német nyelvet otthon.

A családi körben főleg nem németül, de időnként németül is beszélők körében a török a leggyakrabban használt nyelv 15 százalékos részaránnyal. 

A második helyen az orosz áll 13 százalékkal, majd az arab következik 10 százalékkal, a lengyel 7 százalékkal és az angol 6 százalékos részaránnyal.

Csaknem megfeleződött Ukrajna lakossága

A jövő szempontjából meghatározó, hogy a kisgyermekes fiatal nők és a jól képzett diplomás férfiak hazatérjenek.

A Destatis adatai szerint az úgynevezett migrációs hátterű lakosságra is leginkább a német nyelv használata jellemző. A migrációs hátterűek közé azokat az embereket sorolja a statisztikai hivatal, akiknek legalább egy szülője nem német állampolgárként jött világra. Ennek a 22,6 milliós csoportnak a 32 százaléka kizárólag németül beszél otthon, 50 százalék más nyelvet is használ a német mellett, 18 százalék egyáltalán nem beszél németül családi körben.

Az adatok a 2021-es mikrocenzusból – a lakosság egy százalékának megkérdezésével végzett „kis népszámlálásból” – származnak, ezért nem tükrözik az Oroszország Ukrajna elleni háborújából fakadó hatásokat. Ezek jelentősek lehetnek, tekintve, hogy az orosz támadás megindítása, 

2022. február 24. óta egymilliónál is több ukrajnai menekültet fogadott be Németország. 

A menekülthullám hatására az ukrán állampolgárok aránya alig egy év alatt 0,2 százalékról 1,2 százalékra emelkedett a németországi lakosságban, és így már a második legnagyobb külföldi állampolgárságú közösséget alkotják az 1,33 milliós – a lakosság 1,6 százalékát kitevő – török közösség után.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.