A horvátországi Kvarner-öblöt 4,8 erősségű földrengés rázta meg csütörtökön délelőtt – közölte a horvát szeizmológiai intézet. A földrengés epicentruma néhány kilométerre volt Bascanska Dragától, Krk szigetén. A földmozgást az egész tengermelléken és Horvátország középső részén is érzékelte a lakosság. Nagyobb károkról nem érkeztek jelentések.
A szemtanúk közlései szerint a földmozgás legfeljebb 15 másodpercig tartott.
Tomislav Fiket szeizmológus elmondta:
a Kvarner-öböl szeizmikusan aktív terület, és gyakoriak a földrengések.
A térségben az elmúlt években is földrengések sorozatát regisztrálták, azonban hosszú idő után ez a korábbiaknál lényegesen nagyobb erősségű földmozgás volt. Ennél nagyobbat utoljára 1916-ban jegyzetek fel, 5,8 erősségűt a tengermellék-fensíki Vinodol járásban – ismertette a szakértő.
Nem ez volt az első nagyobb földrengés a múlt hét hétfőn történt törökországi és szíriai katasztrófa óta. Annak a földrengésnek már több mint 41 ezer áldozata van. A világ minden tájáról érkező mentőcsapatok rengeteg embert mentettek ki a romok alól, de a túlélők hajléktalanokká váltak.
Csoda Törökországban: saját vizeletét itta, így maradt életben a romok alatt egy 62 éves cukorbeteg férfiA szakemberek szerint mindenki, aki öt napnál tovább húzza, csodaszámba megy. A földrengésnek már több mint 41 ezer halottja van. |
Magyarország szomszédjában, Romániában kedden mértek 5,7 erősségű földrengést. A katasztrófa Gorj, Dolj, Hunyad, Mehedinţi és Valcea megyéket érintette. A román katasztrófavédelem szerdán közölte, hogy az orvosi segítséget kérők között a legtöbben pánikrohamot kaptak, míg Gorj megyében négyen megsérültek a leváló épületelemek miatt, őket kórházba is szállították, egy ember pedig beszorult a liftbe Zsilvásárhelyen (Targu Jiu), őt a mentőegységek szabadították ki.
Ezt követően ezen a héten szerdán egy újabb, már 5,7 erősségű földrengés volt Romániában. Bulgáriából a Richter-skála szerinti 5,6–6,7 erősségű földrengésről érkeztek hírek ugyanekkor. Szerbiában is tapasztaltak földmozgást.
Új-Zélandon is földrengésről számoltak be a hatóságok. Itt egy 5,7 erősségű rengés volt, nagyjából 30 másodpercig tarthatott. Az amerikai földtani intézet mérése szerint az 5,7-es földrengés hipocentruma az Északi- és Déli-szigetet elválasztó Cook-szoros alatt, mintegy 50 kilométeres mélyen volt. Az új-zélandi GeoNet országos földrengésfigyelő központ 6,1-es rengésről számolt be Wellington közelében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.