Azokat a hidakat, amelyeket a politika lerombol, közös szenvedélyünk, a színház révén kötelességünk a lelkekben újraépíteni – mondta Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója, a fesztivál művészeti vezetője a színházi világnapon tartott sajtótájékoztatón. Az április 1-jén induló színházi olimpia három hónapja alatt 400 társulat 70 helyszínen közel 750 előadást tart. Az idei év legnagyobb kulturális eseményének számító rendezvénysorozatra a világ minden tájáról érkeznek a színházi társulatok.
A színházi olimpiát 1995-ben alapító görög rendező, Theodórosz Terzopulosz, egy tradicionális, úgynevezett tragédiamaszkot ajándékozott a Nemzeti Színháznak Epidauroszban.
A maszk az olimpiai lánghoz hasonlóan útra kel, és a fellépő színházak néhány társulatához is ellátogat, majd úti céljának legvégén Budapestre kerül, ahol az április 15-i megnyitó ünnepségen a Duna felett kifeszített kötélpályán egyensúlyozva viszi át egy artistaművész. Ezzel a világon egyedülálló produkcióval Budapest egyesítésének 150. évfordulóját is ünnepli a színház és a cirkusz világa.
Olyan előadások érkeznek az eseménysorozatra, mint például a híres japán Szuzuki Tadasi rendező két klasszikusa, az 1974-ben megrendezett Trójai Nők és Elektra. A belga modern színház fenegyerekének, Jan Fabre-nak egyszemélyes táncdrámája és a legendás Slava Polunin sárga bohóca, a SnowShow is előreláthatóan nagy sikernek ígérkezik.
A közönség többek között láthatja a Faustot, a Háború és békét, a Macbethet, a III. Richárdot, valamint antik görög tragédiákat, a Caligulát, vagy választhatja a zenei előadások közül a Jézus Krisztus Szupersztárt, a Csíksomlyói Passiót, de a repertoáron lesz az Állatfarm, Ibsen Nórája, a Vertigo társulat és klasszikus balettgála is.
Azok az ukrán színházi társulatok is meghívást kaptak a fesztiválra, amelyek a háború ellenére továbbra is működnek. A júliusig tartó színházi olimpiához a Madách Nemzetközi Színházi Találkozó és a Jelen/Lét Fesztivál mellett a gyerek- és ifjúsági színházak, a bábművészek és alternatív társulatok fesztiváljai is csatlakoztak. Az olimpia megszervezésére 4,5 milliárd forintos támogatást kaptak a szervezők a kormánytól.
A színes és különleges rendezvények mellett kiemelt eseménynek számít az Oscar-díjas Juliette Binoche francia színésznő fellépése a Fény-Anyag című előadáson június 7-én a Nemzeti Színházban.
Az Angyal válaszol című könyv különleges felolvasóperformanszán a színész-rendező Wajsi Mouawad mellett a Nemzeti Színház művésze, Szűcs Nelli is részt vesz. Az idei színházi olimpia az ókori világ szellemiségét idézi, és a közösségépítésre helyezi a hangsúlyt.
A színházi világnapot a Nemzetközi Színházi Intézet közgyűlésének határozata alapján 1962 óta tartják meg március 27-én, annak emlékére, hogy 1957-ben ezen a napon volt a Párizsban működő Nemzetek Színházának évadnyitója. Idén Magyarországon Vlasits Barbara osztotta meg Samiha Ayoub ezen alkalomra fogalmazott gondolatait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.