Ez a mondat 1977-ben hangzott el először a mozivásznakon, és ez a sci-fi rajongók millióinak tette ünnepnappá május 4-ét. Érdekesség, hogy a Star Wars-filmek ikonikus mondatát, vagyis azt, hogy Az erő legyen veled! (May the Force be with you!) az eredeti filmben nem a jedi mester Obi-Wan Kenobi szájából hallhatjuk először. A Star Wars: Egy új remény című legelső Csillagok háborúja-filmben a jedik jelmondatát az Alex McCrindle skót színész által játszott Jan Dodonna tábornok mondja ki először, amikor a lázadó pilótákat útjukra indítja a film végi ütközetbe a Halálcsillag ellen.
A látványos sci-fi (vagy fantasy) filmként indult Star Wars az azóta eltelt több mint 45 év alatt teljesen kinőtte a mozis kereteket és szinte vallássá vált. Ez pedig nem vicc, hiszen az Egyesült Királyságban 2001-ben a jedizmus államilag elismert vallássá vált. A 2001-es népszámlálás előtt egy e-mail kampány indult az országban, amiben arra kérték az embereket, hogy a vallási hovatartozásuknál jelezzék, hogy a jedi vallást követik. A brit törvények szerint, amennyiben a népszámláláson legalább 10 ezer ember vallja magát ugyanazon vallás követőjének, akkor azt az államnak el kell ismernie hivatalosként.
A 2001-es népszámláláson az Egyesült Királyságban 390 ezren vallották magukat jedi hívőnek.
George Lucas eredetileg nem a mai értelemben vett Star Wars-történetet akarta megalkotni, hanem az Egyesült Államokban népszerű Flash Gordon képregényekből akart mozifilmet készíteni. A jogokat nem kapta meg, így saját ötlettel kellett előállnia. Ekkor a western- és a japán szamurájfilmeket vegyíteni kezdte a sci-fi műfajjal, így született meg a Star Wars. A Csillagok háborúja műfaját tekintve nem egészen tekinthető sci-finek, annak ellenére, hogy ez az elfogadott nézőpont. A sci-fi, vagyis a science fiction műfaj lényege, hogy a tudományos fikciót úgy tálalja, hogy azt valamilyen módon meg is magyarázza. Tehát a Star Trek-sorozatok esetén, ahol az űrhajók és az androidok működése a történet szövetébe ágyazva áltudományos magyarázatot kap, egy vérbeli sci-fi. Ezzel szemben a Star Wars-történetekben a központi tényezőnek számító Erő (Force) eredetileg egy olyan misztikus és megmagyarázhatatlan, szinte varázslásnak számító jelenség volt, ami a fantasyműfaj felé vitte el a történetet. Ezt a műfaji ellentmondást oldotta fel Lucas az 1999-ben bemutatott Star Wars: Baljós árnyakkal, amiben az Erő jelenlétét a film megpróbálta az emberi szervezetben fellelhető mikroszkopikus lények létezésével, a midikloriánokkal megmagyarázni. Ezzel a Csillagok háborúja science fiction lett, azonban a rajongókat a misztikum lerombolása felháborította.
A Star Wars napjainkban a harmadik legértékesebb médiafranchise. Az összértéke majdnem 52 milliárd dollár, aminek több mint a felét a merchandise értékesítések adnak. Az értékét emellett a mozibevételek, a VHS-, a DVD- és egyéb hordozható formátumok, a videójátékok, a könyveladások és a televíziós jogok adják.
A márka a Lucasfilm tulajdona, amit 2012. október 30-án vásárolt fel 4,05 milliárd dollárért a Disney.
Itt vannak 2022 legjobban kereső hollywoodi színészeiHollywood legjava súlyos pénzeket tehet zsebre egy-egy szerep után. A koronavírus-járvány visszavetette ugyan az álomgyárat, de már 2022-ben igazán nagy blockbusterek kerültek a mozikba, és több sikervárományos alkotás is készült az elmúlt évben, amelyet még nem mutattak be. Egy közönségcsalogató film főszerepéért nagy gázsi dukál, itt vannak, akik a legtöbbet tehették zsebre. |
A Disney-akvizíciót először ünnepelték a rajongók, mivel azt várták, hogy a messzi-messzi galaxis így hatalmas anyagi támogatás mellett bővülhet tovább. Az öröm azonban hamar elszállt, amikor a Disney a Lucasfilm élére kinevezte az E.T., a földönkívüli című film producerét, Kathleen Kennedyt. A vállalat új elnöke ekkor több megkérdőjelezhető döntést hozott, ami közül
az egyik legfájóbb az volt, hogy minden Star Wars-tartalmat, ami kívül esett az addigi 6 filmen, törölt a kánonból.
Ezek a Star Wars-tartalmak innentől a legendák néven lettek ismertek. A legendák jó néhány történetet és karaktert tartalmaztak, többnyire regényekből és videójátékokból, amelyek színesítették, időben és térben is jócskán bővítették George Lucas univerzumát. Ezek a történetek innentől nem számítottak hivatalos Star Warsnak, a brandet Kathleen Kennedy és stábja gyakorlatilag a Skywalker családra korlátozta.
Rajongók millióinak örömére 2015-ben megjelent a folytatás, a Star Wars: Az ébredő Erő. A történet évekkel A Jedi visszatér lezárása után veszi fel a fonalat, amikor a Luke Skywalker, Leia Organa és Han Solo főszereplőhármas által legyőzött Galaktikus Birodalom ismét éledezni kezd az Első Rend képében.
A Star Wars: Az ébredő Erő a világ legdrágább filmje lett, a költségvetése 447 millió dollárra rúgott. A Disney itt érezhette, hogy a befektetése megtérül, hiszen a produkció több mint 2 milliár dollárt termelt, tehát az egész Lucasfilm felvásárlásának majdnem a felét visszahozta. A sikeren felbuzdulva két év múlva a mozikba is került a folytatás, Star Wars: Az utolsó Jedik, amivel a széria elindult a lejtőn. A 300 millió dollárból forgatott alkotás a kasszáknál szépen teljesített, több mint 1,3 milliárd dollárt termelt, de ez egyrészt jócskán elmaradt az előző rész bevételeitől, másrészt a rajongók gyűlölték a filmet. A Rian Johnson rendezte mozi a megújulás jegyében felrúgott mindent, ami addig a Star Warst meghatározta, és ezt a közönség nem díjazta. A 2019-es trilógia záródarabja már jócskán bele is állt a földbe, a rendezőváltás és az elköltött 416 millió dollár ellenére. A
Star Wars: Skywalker kora alig több mint 1 milliárd dollár bevételt ért el, ami bebizonyította, hogy a Disney Star Wars-stratégiája megbukott.
Érdekesség, hogy minden idők egyik legnépszerűbb meséje, a Star Wars után az 1970-es években nem kapkodtak a stúdiók. A Paramount és a Disney is nemet mondott George Lucasnak, akit túl fiatalnak tartottak egy látványfilm megrendezésére, illetve a Star Wars ötletében sem bíztak. Végül a 20th Century Fox szavazott bizalmat neki, a többi pedig már történelem.
A Fox azonban nem akart nagyot veszíteni a Csillagok háborúján, így mindössze 11 millió dollárt adtak Lucasnak a film elkészítésére. A pénzszűke miatt kreatív megoldásokra volt szükség a jelenetek és a jelmezek megalkotásához, Luke Skywalker lebegő homofutóját például úgy alkották meg, hogy egy motor alsó felére tükröket szereltek, így oldalról úgy tűnt, mintha a gép a föld fölött lebegne. A legtöbb kelléket a stáb roncstelepekről gyűjtötte össze.
George Lucas pályafutásáról az Origo írt részletes cikket.
A Star Wars: Egy új reményt eredetileg 1976-ban tervezték bemutatni, azonban Lucasék elcsúsztak a forgatásokkal. A film munkálatai sok esetben kaotikusak voltak, több sérülés és természeti csapás hátráltatta a munkát. Még abban az évben Lucas egy nyers vágást mutatott meg a barátainak és a Fox vezetőinek, hogy biztosítson mindenkit, hamarosan elkészül a film. Ebben a verzióban nem voltak benne a speciális effektek, az űrcsatákat pedig második világháborús filmekből kölcsönzött repülőcsatákkal helyettesítették. Lucas barátai és a stúdió képviselői katasztrófának tartották a látottakat, ez pedig Lucas kedvét végképp elvette a Star Warstól. Egyedül egy barátja és kortársa,
Steven Spielberg gondolta azt, hogy a látottakban rengeteg a potenciál, és azt mondta a nyers vágás után, hogy a Star Wars lehet minden idők egyik legnagyobb hatású filmje.
Spielberg ekkor már dolgozott az E.T., a földönkívüli előmunkálatain, amit Lucasnak is megmutatott. Lucas biztos volt benne, hogy az E.T. hatalmas siker lesz. A két rendező ekkor fogadott egymással. Amelyikük filmje jobban teljesít a kasszáknál, az odaadja a másiknak a produkció utáni bevétele egy százalékát. Azóta már tudjuk, hogy Spielberg járt jobban a fogadással.
A legutolsó Star Wars-tartalom, ami napvilágot látott a 2023. április 28-án megjelent Star Wars Jedi: Survivor című videójáték. A program a 2019-es Star Wars Jedi: Fallen Order folytatása, ami továbbszövi a fiatal jedi, Kal Kestis történetét. A Respawn Entertainment által fejlesztett játékok hatalmas sikernek örvendenek, és a modern Star Wars-alkotások legjobbjai közt emlegetik őket.
A Star Wars Jedi: Fallen Orderből 2021 júniusáig több mint 20 millió példány kelt el, így várhatóan a a Survivor is kasszasiker lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.