Korábban a Világgazdaság is megírta, hogy versenyt futnak a Titanic roncsaihoz igyekvő, az Atlanti-óceánon eltűnt Titan nevű kis merülőhajó után kutató mentőcsapatok. Az OceanGate Expeditions Titan vasárnap reggel 6 órakor merült víz alá, a szakértők szerint mintegy 96 órára elegendő oxigénnel.
A Titán fedélzetén öten tartózkodnak, köztük van Hamish Harding brit milliárdos, valamint családja mellett egy pakisztáni származású, Nagy-Britanniában élő üzletember, Shahzada Dawood és 19 éves fia is.
A milliárdos kalandor az űrutazástól kezdve az óceáni kutatásokig sok mindent kipróbált. Az 58 éves férfi egy kifejezetten luxus-árkategóriába tartozó repülőgépgyártó céget vezet Dubajban, a céggel hatalmas vagyont gyűjtött össze.
Harding karriert csinált abból, hogy szokatlan dolgokat valósítson meg, önéletrajzában pedig három Guinness-rekord és egy világűrutazás is szerepelt, az utóbbit a Jeff Bezos tulajdonában lévő Blue Origin fedélzetén hajtotta végre – írja a Daily Mail. 2021-ben felállította a tenger fenekén töltött leghosszabb idő rekordját, miután négy óra 15 percen át fürkészte a Mariana-árkot, a Föld legmélyebb pontját.
Ezzel egyidejűleg beállította az óceánban megtett legnagyobb távolság rekordját, az Apollo 11 holdraszállásának 50. évfordulója alkalmából 2019-ben pedig felállította a Föld leggyorsabb megkerülésének világrekordját is, 2016-ban csatlakozott közeli barátjához, Buzz Aldrinhoz az Antarktiszra tartott expedícióra is. Harding 2020-ban megismételte az utat, és visszatért fiával, aki 12 évesen a legfiatalabb ember lett, aki elérte a legjegesebb kontinenst.
A milliárdos természettudományi és vegyészmérnöki diplomát szerzett a Cambridge-i Egyetemen, 16 rekordot birtokolt, és tavaly lett az első brit, aki a Blue Origin ötödik emberi űrrepülési küldetésén utazott. Az üzletember Dubajban él feleségével és gyerekeivel. Korábban azt mondta, hogy az űr és a repülés iránti szeretete az Apollo Holdra szállásakor kezdődött, amikor ötéves volt.
Az emberek, különösen az idősödés során, hajlamosak feladni az álmaikat. Ha valami szokatlanra gondolok, megpróbálom megtalálni a módját, hogy megvalósítsam
– fogalmazott korábban. Nemrég a rekordjairól beszélve elmondta, hogy gyerekkorában rendszeresen olvasta a Guinness-rekordok könyvét. „Mindig azon töprengtem, hogyan kerülhetek bele” – tette hozzá.
A Titan fejenként 85 millió forintért vitt le turistákat a Titanic roncsához, de az indulás után majd két órával megszakadt vele a kapcsolat. Ha kommunikációs, elektromos hiba történt, akkor a Titan valószínűleg valahol a felszínen lebeg, és várja a mentést. Ha a hajótest szivárog, akkor súlyosabb a helyzet, ugyanis lesüllyedt a fenékre, és saját erőből nem képes felszínre emelkedni, a mentés lehetőségei nagyon korlátozottak. Ha lejutnának is a búvárhajóhoz, kétséges, hogy a nyílásához tudnának csatlakozni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.