Kínában kiadtak egy új térképet, amelyen Arunácsal Prades és az Akszaj Csin-fennsík Kína részét képezi. E területek hovatartozása vitatott a két ország között, nincs teljes egyetértés abban, hogy az északkeleti vidéken merre is húzódnak a határok.
India felháborodott a térképek megjelenésén, Peking viszont nyugalomra intette a szomszédját. A kínai álláspont szerint Új-Delhi félreérti a helyzetet – írta meg a BBC.
Miközben a feszültség kissé megnőtt a világ két legnépesebb országa között, olyan hírek kezdtek el terjedni, miszerint
Hszi Csin-ping kínai elnök kihagyja a G20-ak jövő heti csúcstalálkozóját az indiai fővárosban.
Meg nem erősített információk szerint Li Kvang miniszterelnök utazik el Delhibe. A találkozót szeptember 9–10-én tartják meg, de a kínai külügyminisztérium még nem jelezte, hogy Hszi Csin-ping távol maradna. A BBC forrásai arról számoltak be, hogy Hszi a térképvita miatt nem utazik Indiába, de ezt a híresztelést nem lehet megerősíteni.
Putyin kihagyja az indiai G20-csúcstalálkozótAz orosz elnök ellen nemzetközi elfogatóparancs van érvényben, így akár le is tartóztathatják, ha elutazik a csúcsra. |
A 2023-ban kiadott kínai nemzeti térkép körül kialakult konfliktus napokkal azután robbant ki, hogy Hszi és az indiai miniszterelnök, Narendra Modi tárgyaltak Dél-Afrikában a BRICS-csúcstalálkozón.
Az indiai külügyminiszter közölte, hogy a Kína új térképén szereplő határok nevetségesek, és azt is sérelmezte, hogy a két ország között régóta tabunak számít az északkeleti területek kérdése.
Peking ennek ellenére kijelentette, hogy nem áll szándékukban változtatni a térképen.
A nézeteltérés komoly éket verhet a két ország kapcsolatai közé.
A kínai külügyminisztérium szóvivője közölte, hogy a térkép így összhangba került az ország törvényeivel, és igazodik Kína szuverenitásához.
Reméljük, hogy India képes lesz objektíven és higgadtan értékelni a helyzetet, és tartózkodik az elhamarkodott lépésektől
– mondta Vang Ven-bin.
India már korábban is jelezte: nem nézi jó szemmel, hogy Kína meg akarja szerezni magának az északkeleti területeit.
A két ország közötti feszültség forrása egy 3440 kilométer hosszú természetes határszakasz a Himalája mentén. A terület nem jól elhatárolható, kiépített határt nem lehet telepíteni, a két ország katonái pedig gyakran botlanak egymásba a járőrözések alatt.
A 2023-as kínai térképen az Arunácsal Prades régió Dél-Tibet néven szerepel, és teljes egészében Kínához tartozik. India ezt az állítást teljes egészében elutasítja, és az Akszaj Csin-fennsíkra is igényt tart. A területért folyó vita 2020-ban mérgesedett el a leginkább, amikor a két ország katonái halálos összecsapásba keveredtek miatta. Utoljára 1975-ben volt hasonló esetre példa.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.