Régen az volt a jellemző, hogy az embereknek viszonylag kevés, ám cserébe nemesfémből, főként aranyból készült ékszerei voltak, gyakran drágakövekkel – mesélte a Világgazdaságnak Seprényi Georgina ékszerszakértő a Kortárs Ékszerhét Budapest kapcsán. – Ezeket nyugodtan hívhatjuk értékálló daraboknak, a bizonytalanabb időszakokhoz szokott generációk talán ezért is választották ezeket – tette hozzá.
Ebben a mostani, felgyorsult, rohanó világban a divat is gyorsan változik, ezért előtérbe kerültek a bizsuk, a nagy divatcégeknél, ruhagyártó multinacionális nagyvállalatoknál is egyre több ékszert lehet venni. Ezek nem nemesfémből készülnek, ráadásul tömeggyártásban. A fiatalok elsősorban ezeket választották az elmúlt években – hangsúlyozta.
Úgy látjuk, mára azonban körvonalazódik egy megújuló tendencia:
egyre inkább előtérbe kerül az, hogy mindenki egyéniség szeretne lenni, a szakma pedig érzékeli az egyedi, dizájndarabok iránti megnövekedett érdeklődést
– ecsetelte a szakértő. Ezek ára magasabb, mint a bizsuké, de nem feltétlenül sokkal. Kiemelte:
Ezeket az alkotásokat főként dizájnboltokban vagy galériákban lehet megvenni, mert a legtöbb ékszerművésznek nincs saját boltja, ez itthon nem gyakori.
Tapasztalatuk szerint a legtöbben egy-egy darabot viselnek, amit nagyon szeretnek, de szívesen hordják régről örökölt kedvenceiket is, adott esetben újragondoltatva azokat egy tervezővel. Most már ez az egyediség annyira jellemző, hogy az esküvői szegmensben is felerősödött a dizájngyűrűk vásárlása a kommersz ékszerházakkal szemben.
A lánykérés, esküvő, születésnap, évforduló azok az alkalmak, amire már rendszeresen és nagy számban jönnek megrendelések az ékszerművészekhez.
A vásárlók a legtöbbször az interneten találnak maguknak egy szimpatikus tervezőt, akinek megtetszik a munkássága, ami megszólítja őket, és innen jön a legtöbb megrendelés – fejtette ki.
Felső határ biztos nincs – válaszolta a kérdésünkre Seprényi Georgina. Mint mondta: ha az ember bemegy egy kommersz (nem egyedi) ékszeráruházba, és venni akar például egy gyűrűt, ott az arany napi árfolyama és az ékszer súlya alapján van egy alapár, amelyhez hozzájön egy úgynevezett fazonár.
Egy tömeggyártott arany karikagyűrűt kétszázezer forint környékén már lehet vásárolni. Ha egyedi tervezésről van szó, a határ a csillagos ég.
A szakértő elmondta, kortárs ékszerboltjukban a normál méretű, sztenderd dizájnban, megszokott fazonban, de különleges egyedi motívummal ellátott gyűrű 280 ezer forint körül mozog. Készítettek már nagyon vastag, nagyon nagy, gyémánttal megszórt gyűrűt 800 ezer forintért is.
Ami időtálló és megfizethető nemesfém, az az ezüst – emelte ki. A legtöbb magyar tervező a dizájnékszereket ebből készíti. Mivel számottevően olcsóbb, mint az arany, egy átlagkeresetű ember is hozzá tud jutni magyar tervezőtől különleges, kézzel készült, egyedi tervezésű dizájnékszerekhez, mindössze pár tízezer forintért.
Ha belegondolunk, olcsóbban jutunk hozzá egy akár évtizedeken át viselhető, személyre szóló nemesfém ékszerhez, mint egy Sziget-napijegyhez.
A fiatalok is főleg a büdzsé miatt választják az ezüstöt, vagy ezt „aranyozva”, ami egy galvanizálási technika, tehát egy bevonat, a színe mint a tömör aranyé.
Az aranynak három verziója népszerű:
Az utóbbi kettő régen is létezett, de eddig a klasszikus, mindenki által beazonosított szín volt toronymagasan a legkelendőbb. És hogy jön ki a többi szín? „Az aranynak különböző ötvözetei vannak, amibe különböző ötvözőket tesznek.” Hogy miért? „Mert önmagában a 24 karátos sárga arany nagyon puha, nem lehet magában megmunkálni úgy, hogy tartós legyen, mert eldeformálódik. Az ötvözőanyagtól függ az arany színe.”
Jelenleg a rozéarany a legdivatosabb, a fehérarany pedig a legkeményebb ötvözet, tehát a legjobb állóképességgel rendelkezik.
Jellemzően, aki fizikai munkát végez, és közben is viselni szeretné a gyűrűjét, annak az utóbbi a legoptimálisabb.
A Kortárs Ékszerhét lényege, hogy bemutassa az ékszerpiac különböző műfajai közül a művészi, képzőművészeti értékű és a kortárs, dizájnékszerek legjavát – mesélte Seprényi Georgina. A felsorolt területeken az érték jelentése eltér a megszokottól, nem feltétlenül az alapanyagban rejlik.
A kiállítássorozat fókuszában a művészi ékszerek állnak.
A kortárs ékszer fogalma körül élénk viták vannak. Ennek két értelmezése van jelenleg: olyan alkotók készítik ezeket, akik ma élnek és aktívak. A szakértő a másik meghatározást preferálja, miszerint a kortárs szó a gondolatiságra utal.
Nem az számít, hány karátos aranyból készült, vagy van-e benne gyémánt – tette hozzá a szakértő. Mint mondta:
Emiatt az alapanyagok választéka is széles: lehet fém, üveg, fa, újrahasznosított műanyag is, a lényeg, hogy harmóniában legyen a testtel, átadjon egy gondolatot, egy üzenetet, illetve kommunikáljon a viselő és környezete között.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.