BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Digital,Chatbots,On,Smartphones,Access,Data,And,Information,In,Online

A Wikipédia atyja szerint lassan, de biztosan mindenkit felülmúl majd a mesterséges intelligencia

Jimmy Wales, a Wikipédia alapítója szerint még akár fél évszázadba is telhet, de megjelennek majd emberfeletti MI-k, ezek létrejöttében azonban hatalmas szerepe van és lesz is a szabad enciklopédiának. A Wikipédia atyja a mesterséges intelligencia terén úttörő Sam Altmanről, Elon Muskról és a ChatGPT-ről is kifejtette véleményét.

A mesterséges intelligencia jelenleg egy teljes katyvasz, de idővel szinte biztosan lepipálja majd az embereket gyakorlatilag minden téren, ahol csak bevetik – fejtette ki véleményét az MI-ről Jimmy Wales, a Wikipédia alapítója az Euronewsnak.

Digital,Chatbots,On,Smartphones,Access,Data,And,Information,In,Online, 
chatgpt, wikipedia, mesterséges intelligencia,
Előbb vagy utóbb, de jön majd az emberfeletti mesterséges intelligencia.
Fotó: Shutterstock

A Wikipediát szerkeszteni még nem tudja a ChatGPT...

A modern online enciklopédia atyja kifejtette: az MI jelenlegi formájában még messze jár attól, hogy emberfeletti teljesítményt nyújtson a legtöbb feladat ellátása terén, például Wikipédia-szócikkek szerkesztésében, de előbb vagy utóbb eljön majd az az idő, mikor ez már távolról sem lesz így.

A ChatGPT jelenleg rettenetes szócikkeket gyárt a Wikipediára, abszolút nem használható erre a célra, mivel rengeteg tényt nem vesz figyelembe, eltorzítja a valóságot, sőt, sok esetben egyenesen kitalál dolgokat, amiket valósként ad el, rendszeresen még forrásokat is kreálva hozzájuk igazának alátámasztása érdekében

– mondta Wales.

A szakértő ugyanakkor kiemelte: ha valaki létrehozna egy olyan nyelvi modellt, mely nem szócikkek gyártásával, hanem azok valóságtartalmának vizsgálatával, források keresésével és korrekciójával foglalkozna, el tudná képzelni, hogy együttműködésre lépjenek a céggel – a döntést azonban alapos mérlegelésnek kellene alá vetni.

... de tanulásra elengedhetetlen a mesterséges intelligencia számára

Az MI ugyan megbízhatóan még nem tud önállóan szócikkeket létrehozni, azokat rendszeresen, hatalmas mennyiségben használja fel saját eszköztárának és tudásának bővítésére – ez egyben hatalmas lehetőség, ugyanakkor drasztikus felelősség is a Wikipédia számára.

Az ChatGPT-hez hasonló MI-k ugyanis tanulási folyamataik során több ezer gigabájtnyi szöveget dolgoznak fel, azok nyelvi és tartalmi sajátosságait egyaránt felhasználva saját modelljük építésére – így amennyiben a forrásszöveg rendszeresen tartalmaz bizonyos elfogultságokat, például nemi alapú megkülönböztetést egy-egy korszak vagy témakör sajátosságai miatt, például kevesebb tudományos női szereplőről léteznek szócikkek, mivel az elmúlt évszázadig arányaiban kevesebb nő dolgozott ilyen területen, vagy csak szimplán kevesebb áttörésüket jegyezték fel, a rajta tréningelt nyelvi modell azt a következtetést vonhatja le, hogy a nők kevésbé sikeresek vagy alacsonyabb kvalitásokkal rendelkeznek a tudományos életben: miközben ez távolról sincs így. 

A diverzitás témaköre kulcskérdés számunkra, mivel az MI-k és a világ egyaránt rá van utalva sokszor a Wiki szócikkekre, így ezeknek semlegeseknek és elfogulatlannak kell lenniük, mivel fontos, hogy ne tegyük elfogulttá a robotokat

– emelte ki a szakértő.

Az OpenAI-botrány és Elon Musk

Sam Altman, az OpenAI alapító-vezérigazgatójának elbocsátásáról, majd posztjára való visszaállításáról Wales kiemelte: a mesterséges intelligencia úttörőjének tartott céget hosszú távon minden bizonnyal nem rázza majd meg az eset, a botrányból erősebben jönnek majd ki a startupnál, mint ahogy érte őket a dolog.

Ez egy jó lecke minden frissen induló cégnek: fontos mielőbb kialakítani a belső működés biztos alapjait és folyamatait, hogy megőrizhető legyen a stabilitás

– mutatott rá a Wikipédia alapítója.

Elon Muskkal való rapszodikus viszonyáról elmondta: igaz, hogy nemrég nyilvános, és Musktól megszokott módon villámgyorsan kocsmaszintre süllyesztett szóváltásba keveredtek, miután Wales felrótta a Tesla atyjának az X-en (volt Twitter) szabadon terjedő gyűlöletbeszédet és álhírcunamit, ennek ellenére személyes viszonyuk nem rossz, rendszeresen beszélgetnek is egymással.

Wales ugyanakkor felhívta a figyelmet saját közösségimédia-oldalára is, melyet nemrég indított el, és egyelőre még csak beta verzióban, de szabadon elérhető már a hálón. A Trust Cafe névre keresztelt felület Wales szerint a Reddit és az X között helyezkedik el valahol, a rajta megjelenő tartalmak szabályozását pedig a platform megbízható felhasználóira bízza majd.

Ha alapvetően értelmes emberek kezébe elegendő hatalmat adunk a moderációhoz, akkor egy alapvetően értelmes platformot kapunk – igaz, mindig lesznek olyanok is a felületen, akiket szabályozni szükséges

– tette hozzá a Wikipédia atyja.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.