Látványos díszletek között járt a Világgazdaság, ugyanis lehetőségünk volt megtekinteni a Kabul művelet munkacímű, nagyszabású katonai filmdráma egyik forgatási napját a zsámbéki kőbányánál.
A különleges hadműveletről szóló alkotás a Nemzeti Filmintézet támogatásával, a Szupermodern Stúdió gyártásában, a Magyar Honvédség szakmai támogatásával, valamint a Sárkányok Produkció Kft. és a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) koprodukciós partnerségével készül.
A fikciós elemekkel átszőtt történet a hősiesen helytálló magyar katonák személyes visszaemlékezései alapján dolgozza fel a 2021-es Sámán Pajzs nevű katonai műveletet, amikor a Magyar Honvédség kihozott 540 embert, köztük 180 gyereket Afganisztánból, a NATO-erők kivonulása közepette.
A Kabul művelet történetének középpontjában egy magyar orvosnő és egy főhadnagy áll.
A filmdráma cselekményében a magyar katonák önfeláldozó küzdelme összefonódik a háborús városból kijutni próbáló civilek elkeseredett menekülésével.
Lajos Tamás producer elmondta, hogy
a nagyszabású, látványos játékfilm a Nemzeti Filmintézeten keresztül 2 milliárd 767 millió forint közvetlen támogatásban részesült,
kiemelte, hogy ez a film tisztelgés a hazánkat szolgáló hősök előtt.
Az alkotás az afganisztáni katonai akció révén testközelből mutatja meg a Magyar Honvédség elhivatottságát és hősiességét – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy katonáink bátorsága és kitartása – az extrém körülmények között – példaértékű.
„Az előkészítés első napja óta idilli és hatékony az együttműködés a Magyar Honvédséggel, Pálinkás Szilveszter főhadnagy a katonai szakértőnk a forgatáson, ő felel azért, hogy minden hiteles legyen” – mesélte lapunknak a film rendezője, Dyga Zsombor. Az Aranyélet, a Köntörfalak és az Egynyári kaland direktora szerint ez a forgatás abban különbözik az eddigiektől, hogy amíg az utóbbiaknál csinálnak egy próbát a színészekkel, majd a kamerával, addig itt a speciális körülmények miatt elpróbálják a katonai mozgásokat is.
A rendező kiemelte, hogy ilyen volumenű katonai filmdráma Magyarországon még nem készült. Úgy véli, hogy ebben a forgatókönyvben benne van minden, ami egy izgalmas és közönségbarát filmhez kell, egyszerre van benne érzelem, humor és akció.
Figyeltek a hitelességre is, négy nyelven is megszólalnak az alkotásban.
A rendező arról is beszélt, hogy a közel 50 napos forgatás fő helyszínei között szerepel még
A zsámbéki helyszínről Pálinkás Szilveszter elmondta, a kőbánya területét arra használják, hogy megjelenítsék a múltbéli Afganisztánt, ahol egy tartományt biztosító zászlóalj bázisát rendezték be. A kellékekről elmondta, hogy ezekben a jelenetekben, melyeket itt forgatnak, azok az eszközök láthatók, amelyek az elmúlt évek során a haderőfejlesztés keretein belül beszerzésre és integrálásra kerültek, továbbá látható a katonákon a modern Digitális Katona egyéni harcászati felszerelés is.
Kiemelte, hogy a forgatást megelőző fázisban a színészek egy professzionális képzésen mentek keresztül, ahol sok esetben a fizikai tűrőképességüket is tesztelték és fejlesztették.
Jászberényi Gábor, a film főszereplője kérdésünkre elmondta, hogy egy főhadnagyot alakít, aki a mentőakció tagja. A katonai kiképzés emlékezetes volt, tette hozzá, kiemelve, hogy bár az emberben ilyenkor felébrednek a gyermekkori „katonás” játékok, aminek megvan a romantikája, de komolyan nézve ezek az emberek hatalmas hősök és egyáltalán nem játék volt, amit tettek.
A film főbb szerepeit Jászberényi Gábor, Mészáros Blanka, Borovics Tamás, Hajmási Dávid, Dietz Gusztáv, Trokán Nóra és Ertl Zsombor játsszák, de szerepel a filmben Pálinkás Szilveszter katonai szakértő és Stohl András is.
A látványos katonai filmdráma forgatása novemberben fejeződik be, a tervek szerint jövőre, 2025-ben láthatjuk a mozikban.
Korábban megírtuk, hogy idén bemutatják a honvédséget népszerűsítő heti sorozatot. A hatrészes S.E.R.E.G című sorozatban többek között egy iraki misszióban vesznek részt a magyar rohamlövészek. A sorozat ősszel fog megjelenni. Helmeczy Dorottya producer a Világgazdaságnak áprilisban elmondta, hogy
a díszlet költsége 250 millió forint volt. A tévésorozat a Nemzeti Filmintézet csaknem 900 milliós támogatásával valósulhatott meg.
A producer azt is elárulta, hogy felépítették egy komplett iraki városrészt Újdörögön, ahova a sajtó munkatársai meghívást is kaptak egy forgatási napra. Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a sorozatról kiemelte, hogy„ igazán egyedülálló projektről van szó”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.