BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szamárköhögés: nincs járvány, de a várandósok vegyék fel újra a védőoltást

A magyar védőoltási rendszernek köszönhetően nincs szamárköhögés-járvány, a betegség szórványosan fordul elő. A szamárköhögés cseppfertőzéssel terjed, és mivel baktérium okozza, a betegség antibiotikummal jól kezelhető, általában enyhe tünetekkel jár. A várandós kismamáknak javasolt az emlékeztető oltás, mert az az újszülöttet is védi. A legveszélyeztetettebbek ugyanis a csecsemők, akik két hónapos korban kapják meg a szamárköhögés elleni oltást. Ezért az első hat-nyolc hétben most különösen kerülendő a kisbabával vendégségbe vagy zsúfolt helyekre menni – közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNGYK) felhívja a figyelmet arra, hogy Európa néhány országában (Ausztria, Dánia, Norvégia stb.) már 2023-ban megkezdődött a szamárköhögés (pertussis) esetek számának emelkedése, míg számos további országban csak 2023 végén vagy 2024 tavaszán. Hazánkban 2024 20. hetétől kezdődően emelkedett a bejelentett pertussisgyanús esetek száma, az elmúlt öt hétben a heti esetszám 16 és 21 között változott.

A,Doctor,In,Medical,Gloves,Vaccinates,A,Pregnant,Girl,Against
A szamárköhögés-fertőzés megelőzésére a várandósoknak érdemes újra felvenniük az oltást / Fotó: Shutterstock

Egyre több a szamárköhögés-gyanús eset

2024-ben eddig összesen 153 szamárköhögés-gyanús megbetegedésről érkezett bejelentés. A rendelkezésre álló laboratóriumi vizsgálatok 65 esetben megerősítették, 37 esetben nem támasztották alá a klinikai diagnózist, a többi esetben a vizsgálatok még nem fejeződtek be. 

Hazánkban a legtöbb eset szórványosan fordul elő, néhány esetben családon belüli halmozódást tapasztaltak, országos járványról nem beszélhetünk. Mivel a szamárköhögést baktérium okozza, a betegség antibiotikummal jól kezelhető.

A csecsemőkre veszélyes a szamárköhögés

A felnőtteknél és az oltottak körében jellemzően enyhe tünetekkel zajlik a betegség, az újszülöttek és a csecsemők védelme a legfontosabb, mivel náluk a betegség lefolyása nagyon súlyos, olykor a légzéskimaradás miatt halálos is lehet. Hazánkban két otthonából kórházba szállított, védőoltásban még nem részesült csecsemő esetében igazolódott, hogy a halál oka a szamárköhögés és az annak következtében kialakult szövődmények voltak. Az oltatlan újszülöttekre a legnagyobb kockázatot a vele találkozó és az ellátásában részt vevő családtagok jelentik, akik saját maguk is hordozhatják a baktériumot.
 

Az NNGYK hangsúlyozottan kéri, hogy a szülést követő első hat-nyolc hétben ne menjenek vendégségbe az újszülöttel, kerüljék a zsúfolt helyeket, korlátozzák az újszülöttet látogatók fogadását. Az újszülött immunrendszere még részben védtelen a környezeti hatásokkal és fertőzésekkel szemben.

Az NNGYK felhívja a lakosság figyelmét, hogy a csecsemővel egy háztartásban élő családtagok és a csecsemő gondozásában részt vevők számára is javasolt a védőoltás. Jelenleg a szamárköhögés elleni újraoltáshoz szükséges oltóanyag országos lefedettséggel hozzáférhető a patikák számára, és a vakcina elérhetőségét a hatóság folyamatosan monitorozza. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.