Az adóhivatal szabálysértési eljárás keretében 2018-ban összesen
– közölte a VG.hu kérdésére az adóhatóság. A hivatalt annak kapcsán kerestük meg, hogy nemrég kiderült: összesen négy tonnányi hamis legót semmisítettek meg. Sokan nem értették a hír kapcsán, hogy a játékokat miért kellett elpusztítani ahelyett, hogy oda adták volna azokat a rászoruló gyerekeknek. Ezzel kapcsolatban a NAV sajtóosztálya közölte,
a lefoglalt termékek felajánlásáról és az egyes elkobzott dolgok közérdekű felhasználásáról egy törvény rendelkezik.
Ez alapján a szellemi tulajdonjogot sértő, valamint a jövedéki termékek (dohánytermékek, alkohol, energiatermékek) közérdekű felhasználása nem megengedett. Felajánlásra csak azoknak a termékeknek az esetében van lehetőség, amelyek az alábbi rendeltetési körökbe tartoznak:
Személyes szükségletet biztosító rendeltetési körök
Járulékos szükségletet biztosító rendeltetési körök
élelmezés
ideiglenes lakhatás
ruházkodás
lakáskarbantartás, lakásfelszerelés
hálófelszerelés
híradástechnikai felszerelés
tisztálkodás
háztartási eszköz
takarítás
konyhai felszerelés
tisztítás
játék
iskoláztatás és művelődés
szabadidősport
A törvény alapján összeállított táblázat szerint az említett építőjátékok még felajánlhatók lettek volna, ugyanakkor a NAV hangsúlyozta: a szellemi tulajdonjogot sértő termékekkel szembeni hatósági fellépés nem kizárólag a gazdasági károk megelőzését és csökkentését szolgálja, hanem a fogyasztók egészségének, biztonságát is védik.
A hatóság szerint ma már nem helytálló az a megállapítás, hogy csak luxuscikkeket hamisítanak, hiszen tulajdonképpen minden termék, a legáltalánosabb és leghétköznapibb árucikkek hamisítványai is előfordulnak.
Az eredeti termékeket a gyártó a biztonsági követelmények szem előtt tartásával, megfelelő alapanyagokból és eljárásokkal állítja elő, azokat a szükséges tesztelési folyamatot követően hozza forgalomba, valamint termékeire termékszavatosságot vállal. A hamis árucikkekre ugyanez viszont nem igaz, így ezeknek a termékeknek jótékony célra történő felajánlása, szétosztása esetén nem garantálható, hogy azok az összetevőik, minőségük okán a fogyasztóknak nem okoznak sérülést, vagy más egészségkárosodást.
Tehát, habár a NAV ezt nem mondta ki nyíltan, ebbe a kategóriába estek a lefoglalt legók is, így ez alapján döntöttek azok megsemmisítéséről.
Valamint arról a több mint 80 millió forint értékű, jellemzően ruházati-, vegyipari, járműipari termékekből, elektronikai eszközökből, sportfelszerelésekből és -eszközökből, élelmiszerekből, gyógyszerekből álló terméksorról is, amely tavaly került az adóhatóság karmai közé.
Az adóhatóság közlése szerint a büntetőeljárások során jogerősen elkobzott termékek közül a Karitatív Tanács részére tavaly 61 tételnyi árut ajánlottak fel összesen 50,2 millió forint értékben. A felajánlásokból kapott
– a Baptista Szeretetszolgálat: 40 tételnyi különféle ruhanemű, táska, játék, illetve borotvapenge elfogadásáról döntött a Karitatív Tanács 26,7 millió forint értékben;
– a Katolikus Karitász: 3 tételnyi megsemmisítéséből hátramaradt fahulladékot, és 1 tételnyi orvosi papírt kapott 6,7 millió forint értékben;
– a Máltai Szeretetszolgálat: 2 tétel különféle ruházati termékeket 8,4 millió forint értékben;
– a Magyar Vöröskereszt: 3 tételt, melyek között különféle ruházati termékek, táskák, szabadidősport kategóriába tartozó edzőkötelek voltak 490 ezer forint összértékben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.