BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Előkészítik az óriáskerék-vásárlást

A tulajdonosok tervezik, ám kétséges, hogy lesz-e állandó óriáskereke a budapesti belvárosnak. Jelenleg bérelt kerék forog a 2020-ig biztosított telken.

Giant Wheel Kft. néven új céget alapított az Óriáskerék Kft., amely az Erzsébet téren felállított Budapest Eye-t működteti. Ez a szokás az iparágban: a napi operációt, a működtetést végző társaságot elválasztják az óriáskereket tulajdonló cégtől – indokolta a Világgazdaságnak a részben vagyonkezelő profilú cég alapítását Banka Edina, a Giant Wheel és egyben az Óriáskerék ügyvezetője.

Forrás: shutterstock

A lépés azt is jelenti, hogy az Óriáskerék Kft. alapítói nem mondtak le korábbi elképzelésükről, továbbra is tervezik saját óriáskerék beszerzését – nyilatkozta Banka Edina. Az Erzsébet téren felállított szerkezet ugyanis egyelőre bérlemény. Egy belga cégtől bérlik a 65 méteres kereket, amely korábban Párizsban állt öt évig, most pedig a 10 méterrel nagyobb mása üzemel a francia fővárosban.

Egy új, a jelenlegi 65 méteres keréknél 10-15 méterrel nagyobb átmérőjű, kiváló minőségű kerék beszerzése 8-18 millió euróba kerül a márkától függően, egy London Eye méretű óriáskereket – amely körülbelül 135 méter – több mint 100 millió euróba kerülne megépíteni. Az épületek magassága és a turisták száma határozza meg az ajánlott méretet. Budapesten a jelenlegihez hasonló méretű, maximum 20 méterrel nagyobb óriáskerékről gyönyörűen be lehet látni a várost, és az épületek közé is szépen illeszkedik – mondta az ügyvezető. Ugyanakkor a jelenlegivel megegyező magasságú óriáskerék is csak több év alatt térülne meg. Ami pedig az árat illeti, minél magasabb a szerkezet, annál drágább: a magasság 30 százalékos növelése mintegy 80 százalékkal dobja meg az árat – hozott példát Banka Edina.

Az Óriáskerék Kft.-t a Sziget Kulturális Menedzser Iroda Kft. és Scheer Sándor, a Market Építő Zrt. kisebbségi tulajdonosa, egyben vezérigazgatója alapította 2015 elején, a pesti Erzsébet téren felállított óriáskerék üzemeltetésére. (Addig a szintén 65 méter magas Sziget Eye-t az akkor még Gerendai Károly érdekeltségébe tartozó Sziget Kft. bérelte és működtette.) A ciprusi F.E. Worldcitytől kölcsönzött szerkezet viszonylag jól hozott, ám a további biztonságos üzemeltetés érdekében el kellett vinni aktuális nagyszervizre. Az óriáskerekek szállítása, lebontása, felállítása, szervizelése, felújítása több százezer eurós kiadást jelent, és bizonyos időközönként kötelező elvégezni. Az Óriáskerék Kft. 2015-ben 726 millió forint árbevételt és 159 millió adózott eredményt könyvelt el, a múlt év azonban elvitte a nyereséget. Miután a cég egy éven át nem üzemeltetett kereket, illetve megkezdődtek a hosszú távú óriáskerék előkészítő munkálatai, 140 millió forint veszteséggel zárta a tavalyi évet.

A Szigetet ugyan tavaly eladták, az Óriáskerék Kft. tulajdonosi köre azonban csak annyiban változott, hogy 2016 vége óta a Sziget korábbi magyar tulajdonosai a Ferris Invest Vagyonkezelő Kft.-n, Scheer Sándor pedig a Wheel Invest Vagyonkezelő Kft.-n keresztül birtokolja az üzletrészeket.

Az Óriáskerék Kft. tulajdonosai kezdettől úgy számoltak, hogy ha hosszabb időre kapnak engedélyt, akkor bérlés helyett saját kereket vesznek. Az Erzsébet térre a Fővárosi Önkormányzat egyelőre 2020-ig adott közterület-használati engedélyt. V. F. I.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.