Az Egyesült Királyság kedden megkezdte a csatlakozási tárgyalásokat a csendes-óceáni partnerségi megállapodáshoz (Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership – CPTPP), ami fontos lépés a szigetország jövőbeni kereskedelmi kapcsolatai és az Európai Unió „lecserélése” szempontjából.
A szervezetnek Japán, Kanada, Ausztrália, Vietnam, Új-Zéland, Szingapúr, Mexikó, Peru, Brunei, Chile és Malajzia a tagja, amelyeknek az együttes GDP-je eléri a kilencezer milliárd dollárt.
Közülük héttel Londonnak már van szabadkereskedelmi megállapodása, és a Reuters szerint nem várható, hogy a csatlakozás következtében jelentősen megugrik a tagállamokba irányuló brit export. Megnyílik viszont a többiek piaca a brit szolgáltatási szektor előtt, és ez Boris Johnson kormánya szerint fontos ahhoz, hogy London növelje a befolyását a térségben, amelyet Kína egyre erőteljesebb mértékben dominál.
Ez a világnak az a része, ahol Nagy-Britanniának a legnagyobbak a lehetőségei
– hangsúlyozta a csatlakozással kapcsolatban Liz Truss kereskedelmi miniszter.
Azzal az ígérettel léptünk ki az EU-ból, hogy megerősítjük a kapcsolatokat a régi szövetségeseinkkel és a gyorsan növekvő Európán kívüli fogyasztói piacokkal. Ez a Brexit utáni ragyogó jutalom
– tette hozzá.
Az EU-val ellentétben a CPTPP előnye a britek számára, hogy az nem „kényszerít” törvényeket a tagjaira, nem célja egységes piac vagy vámunió kialakítása, sem pedig széleskörű politikai integráció, viszont vámmentességet biztosít majd a brit árucikkek 99,9 százaléka számára.
Szerdán lesz öt éve, hogy a britek szavaztak a Brexitre, és a választók véleménye azóta sem változott: a megkérdezettek nyolcvan százaléka ma ugyanúgy voksolna, mint annak idején. (A népszavazáson a választásra jogosultak 72,21 százaléka vett részt, a kilépésre 51,98 százaléka szavazott.) A What UK Thinks és a National Centre for Social Research (NatCen) közös közvélemény-kutatásából az is kiderült, hogy a britek elsöprő többsége elégedetlen az EU-val kötött kereskedelmi megállapodással, azt mindössze húsz százalékuk tartja jónak. Bár a Brexit nem okozott januárban akkora fennakadást a brit kikötőkben, mint amilyentől előzetesen tartottak, az EU-ból származó brit import 21, az export 18,1, százalékkal esett vissza az első negyedévben 2020 utolsó három hónapjához képest.
Az áfából és üzemanyagadóból származó növekvő bevételeknek és a bérkiegészítésre fizetett összegek csökkenésének köszönhetően 24,3 milliárd fontra (egy font 413,81 forint) csökkent májusban az állam által felvett hitelek összege a statisztikai hivatal (OSN) kedden nyilvánosságra hozott adatai szerint. A nettó államadósság-állomány a múlt hónap végén 2195,8 milliárd font volt, ami a GDP 99,2 százalékának felel meg; az arány ennél magasabb legutóbb 1962 márciusában volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.