Magyarországnak akár jogi eszközei is lehetnek az Európai Unióban arra, hogy egyes szabályok érvényesítését akadályozza – mondta a Világgazdaságnak Czoboly Gergely, a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője, miután a világ legfejlettebb országait tömörítő G7-ek pénzügyminiszterei elfogadták a 15 százalékos globális vállalati adóról szóló elveket.
A szakember magyarázata szerint ugyanis
Ugyanakkor – mint hangsúlyozta – önmagában az általa említett lehetőségre nem érdemes alapozni a tárgyalásokat, és szerencsére nem is tett így a magyar tárgyaló delegáció, hanem a fontos kérdésekben olyan megoldásra törekedett, amely csökkenti a tervezett minimumadó esetleges negatív hatásait, és kellő mozgásteret ad a magyar jogalkotásnak.
Bajusz Dániel, a Vámosi-Nagy Ernst and Young Ügyvédi Iroda szakértője szerint Magyarország, ha nem is tudja kikerülni a javaslat megvalósítását, a hatását mérsékelheti. Például elérheti, hogy a valós adókulcs meghatározásánál a helyi iparűzési adót és esetleg más adókat is vegyék figyelembe, átmeneti mentességet nyújthat a már élő adókedvezményekre, vagy tartós mentességet például a zöldberuházásokhoz kötődő adókedvezményekre. Az egyéb (nemzeti) minimumadókat ki kellene vezetni, ahogy a valós tevékenységből származó jövedelem is mentesülhetne az új szabályok alól.
Czoboly Gergely szerint is számos technikai megoldás kínálkozik arra, hogy kedvező maradjon a társaságok adóterhelése. Ilyen a meglévő adókedvezmények átalakítása francia mintára. „Minden szentnek maga felé hajlik a keze, nem csoda, hogy a fejlett országok a saját adókedvezményeiket kedvezőbb megítélésben részesítik. Ez viszont Magyarországnak is lehetőségeket kínál, hogy ezek mintájára alakítsa át a saját szabályait” – hívta fel a figyelmet.
A kezdeményezés eredetileg a tech óriások megadóztatásának igényéből indult ki, amire Európa válasza a Digital Service Tax volt, az EU Bírósága ugyanis alapvetően nem kifogásolta az árbevétel-alapú ágazati különadókat. Most azonban a teljes vállalati szektort büntetnék az új intézkedéssel, holott a szélsőségesen adóoptimalizáló vállalkozások még az Egyesült Államokban sincsenek többségben, Bajusz Dániel emiatt is igazságtalannak tartja a tervet.
A tőkevonzás egyik eszközeként ebből következnek az alacsonyabb társasági adók, igaz, ennek az ára a jellemzően magasabb fogyasztási adók alkalmazása. A javaslat ebbe a rendszerbe avatkozna bele, alapjaiban felforgatná, és elvárná, hogy következetesen építgetett adóztatásunk más irányt vegyen – vonta le következtetéseit az adószakértő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.