A Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének alelnöke szerint az utóbbi években nőtt a vállalkozások adóadminisztrációja. Vadász Iván a Világgazdaságnak így reagált arra, hogy a Pénzügyminisztérium államtitkára, Izer Norbert szeptember közepére adótanácsadói tanácskozást hívott össze, amelynek az adóadminisztráció csökkentése is témája lesz. Az egyesület szorgalmazza az iparűzési adót (ipa) és a társasági adót (tao) érintő, december 20-án esedékes adóelőleg-feltöltés eltörlését, mivel az többletmunkát okoz, de bírság kockáztatását is, mivel csupán becsléssel lehet megjósolni az összeget.
Kezdeményezik a mikro- és kkv-minősítés bonyolult szabályainak egyértelműsítését.
A külföldi tulajdonost nem tartalmazó cégcsoporton belüli kkv-tagnál a transzferár-nyilvántartás egyszerűsítését indítványozzák. Javasolják a mikro- és kisvállalkozások mentesítését a reklámadó alól, ha megrendelői a szolgáltatásnak.
Egyszerűsítenék az ekhotörvényt, egységesítenék a kulcsokat. Megszüntetnék az ugyanazon katás vállalkozástól számlát befogadó vevőknél az egymillió forint feletti adatszolgáltatást. Kötelezővé tennék, hogy állami, közalapítványi pályázatok, támogatások esetén a kiíró kérdezze le az adózó köztartozás-mentességét, áfastátuszát, előző évi beszámolóját, cégkivonatát, és ezeket ne kérjék becsatolandó dokumentumként. Ha a vevő kérésére online pénztárgépes nyugta kibocsátása után a 100 ezer forint feletti vásárlásról számlát állítanak ki, erről az adatszolgáltatást eltörölnék, mert azt az adóhatóság egyértelműen láthatja.
Az idegenforgalmi adót megszüntetnék, mivel az éves bevételnél nagyobbak a beszedési rendszer költségei. Az áfa alanyi adómentességének értékhatárát 12 millió forintra emelnék fel, így csökkenne a katás vállalkozók adminisztrációja.
Az RSM adóüzletág-vezetője szerint csökkenteni kellene az adónemek számát – ez most több mint ötven. Hegedüs Sándor úgy véli: át kellene gondolni az ipa rendszerét. Sok cégnek, így újonnan letelepedni készülő külföldi társaságoknak is problémát okoz, hogy az ipa bizonyos esetekben nagyobb teher, mint a tao. A szolgáltató szektor nagy részét – IT-cégeket, szolgáltatási központokat is – hátrányosan érinti ez a szabályozás, mert nincs vagy alig akad adóalapot csökkentő tételük. Pozitívnak tartja azt a módosítást, hogy beruházás esetén a jövő évtől lehetőségük van cégeknek – önkormányzattól függően – az ipa mérséklésére.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.