BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sok milliárd forintot fektet a kkv-kba a Széchenyi Tőkealap-kezelő

A Széchenyi Tőkealap-kezelő a tervek szerint 2019-2022 között 70 milliárd forint kockázati tőkekihelyezést hajt végre a kis- és középvállalkozásoknál az általa kezel öt alapon keresztül – mondta Csuhaj V. Imre, a Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt. elnök-vezérigazgatója kedden sajtótájékoztatón Budapesten.

Az alapkezelő a 2012-2018-as időszakban 111 tőkebefektetést hajtott végre, a társaságokból 33 esetben nyereségesen, 2 esetben tőkevesztéssel szálltak ki, 6 exitnél még tart az elszámolás. Jelenleg 70 vállalatban van kisebbségi részesedésük.

Csuhaj V. Imre elmondta, hogy 2018-ban 47 ügylet jutott döntési szakaszba 9,85 milliárd forint értékben, 2019-ben a tervek szerint mintegy 40 tőkebefektetést hajtanak végre 11,2 milliárd forint kihelyezéssel, és 8-10 cégből szállnak ki.

A tavalyi jelentősebb befektetések közül kiemelte, hogy a Kárpát-medencei Vállalkozásfejlesztési Kockázati Tőkealap végrehajtotta első határon túli mintaprojekjét, az Euro Dori Transport Kft.-be fektettek, a Nemzeti Tőzsdefejlesztési Alappal pedig részt vettek a BÉT Xtend piac első nyilvános részvénykibocsátásában, és ez utóbbi kezdeményez az idén folytatódni fog.

Török József, a Széchenyi Tőkalap-kezelő Zrt. üzletfejlesztési és startup igazgatója
Fotó: Kallus György

Csuhaj V. Imre beszámolt arról, hogy a jövőben is befektetési célterület marad a járműipar, fémfeldolgozás, egészségipar, a környezetgazdálkodás, a dizájn és divatipar, és új területként kockázati tőkével beszállnának az oktatás, a sport és a védelmi ipar területén működő vállalkozásokba is. Emellett a jövőben segítik a speciális innovációs infrastruktúrák kialakítását is, például helyi partnerekkel Kolozsváron közösségi irodát nyitnak az inkubációs folyamat erősítésére.

Török József, a Széchenyi Tőkalap-kezelő Zrt. üzletfejlesztési és startup igazgatója elmondta, általában 100 millió és 200 millió forint közötti tőkével szállnak be a vállalkozásokba, kisebbségi tulajdont szerezve. Jellemző, hogy a befektetési időszak végén többnyire az alapítók vásárolják vissza az alapok tulajdoni hányadát.

A jövőben a hazai inkubáció mellett jelentős figyelmet fordítanak a nemzetközi inkubációs partnerek bevonására is, ezzel szélesítik a lehetséges kockázati tőkebefektetői kört – tette hozzá az igazgató.

Az állami tulajdonban lévő Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt. öt tőkealapon keresztül kockázati tőkebefektetést hajt végre kis- és középvállalkozásokban, csendestársként segítve a vállalkozásokat:

  • a Széchenyi Tőkebefektetési Alap 22 milliárd forint;
  • az Irinyi I. Kockázati Tőkealap 7,4 milliárd forint;
  • az Irinyi II. Kockázati Tőkealap 8 milliárd forint;
  • a Kárpát-medencei Vállalkozásfejlesztési Kockázati Tőkealap 20 milliárd forint;
  • a Nemzeti Tőzsdefejlesztési Alap pedig 13 milliárd forinttal gazdálkodik.
  •  

    Aki nem menekül előre, azt megeszik a versenytársak

    Az exportképesség és az okosan használható hitel mellett a cégek fejlődésében fontos a tőke szerepe is – mondta Török József, a Széchenyi Tőkealap-kezelő üzletfejlesztési igazgatója a Világgazdaság február végi versenyképességi konferenciáján.

     

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.