Összességében 20 százalékkal bővült a hazai építőanyag-piac forgalma 2018-ban, a dinamikus növekedés még a 2017-est is meghaladta. Kiugróan a szerkezetépítő és a hőszigetelő anyagok iránt nőtt a kereslet, terméktípustól függően 15–40 százalékos mértékben – válaszolt a Világgazdaság kérdésére Szarka László, a Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség (MÉASZ) elnöke.
Legkiemelkedőbb mértékben,
40 százalékkal a fehér falazati anyagok értékesítése erősödött a hazai építőanyag-gyártóktól összegyűjtött éves forgalmi jelentések szerint, de 25-30 százalékkal több fogyott szálas hőszigetelőkből és 15-20 százalékkal több égetett téglából is.
Mindez az újlakás-építési projektek felpörgésével, valamint a jelentősebb ipari és intézményi beruházások elindításával függ össze – hangsúlyozta Szarka László.
Az építőanyag-gyártók 2-10 százalékkal emelték az áraikat a költségeik növekedése, mindenekelőtt a 10-20 százalékos béremelési kényszer miatt. Hasonló mértékű drágulásra kell az idén is számítani, hiszen a további béremelések mellett várható az energia- és a nyersanyagárak, valamint a fuvardíjak két számjegyű növekedése is. Eközben kapacitáshiány van kivitelezőkből, elsősorban a szerkezetépítésben és a tetőfedésben – mondta a szövetség elnöke.
Mint rámutatott:
a vállalatok működésének szinten tartása érdekében a gyártók erősen érdekeltek abban, hogy növeljék a hatékonyságukat. A MÉASZ erre az évre a konjunktúra folytatódását várja az újlakás-építések lassuló ütemű növekedése mellett.
A lakásfelújítások némi csökkenése máris érzékelhető a szövetség tagjainak visszajelzései szerint. A MÉASZ e téren tartós növekedést az épületenergetikai korszerűsítésekre is kiterjedő részleges áfa-visszatérítéstől remél, erre javaslatot is tett a kormánynál. A szakmai szövetség elnöke kifejtette: érzékelik, hogy a kormányban megvan a szándék az eddigieknél hatékonyabb ösztönzőrendszer kialakítására.
„Két legyet ütnénk egy csapásra, ha az épületenergetikai korszerűsítéseknél használt anyagokról és a munkadíjról számlát kérnének a megrendelők, amelynek alapján visszakaphatnánk a 27 százalékos áfa egy részét
– közölte Szarka László. Ekkor ugyanis egyrészt a beépített anyagok és berendezések is ellenőrzött forrásból származnának, ami a termékek teljesítménynyilatkozatai révén minőségi garanciát jelentene, másrészt az ágazat kifehérítését is szolgálná a megrendelőket ösztönző rendszer.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.