A foglalkoztatottak száma már rekordot döntött, és közelít a 4,5 millióhoz Magyarországon, ám vannak még rétegek, amelyek potenciális munkaerő-tartalékot képeznek. A 20–64 éves korosztályban a foglalkoztatási ráta 74,5 százalék; míg a férfiaknál ez a mutató 82, addig a nőknél csupán 67,1 százalék a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint.
A Takarékbank elemzője, Horváth András a Világgazdaságnak azt mondta:
a foglalkoztatás markáns bővülése egyrészt a gazdaság erősödésének, másrészt a munkaerőhiánynak a következménye, valamint több olyan intézkedésnek – mint például az EKÁER vagy az online pénztárgép bevezetése –, amely kifehéríti a feketemunkát.
Szerinte a foglalkoztatási ráta 4-5 százalékkal javulhat az elkövetkezendő években, mintegy 300 ezer új munkahely jöhet létre, s ezzel elérhető lenne a teljes foglalkoztatottság az országban. Az egyik potenciális bázis a nők: az édesanyák, a háztartásbeliek és a nyugdíjasok is. Utalt arra, hogy egyre több bölcsődét, óvodát építenek, de ez még mindig nem elég. Emellett a cégeknek át kellene gondolniuk a munkaszervezési folyamataikat, s el kellene terjeszteniük az atipikus foglalkoztatási formákat, az otthoni munkavégzést vagy a részmunkaidőt.
Hollandiában a nők többsége részmunkaidőben dolgozik, Skandináviában pedig a gyermekük születése után 6-12 hónappal már visszatérnek a munkahelyükre az édesanyák.
A nyugdíjasoknak kedvező lehetőséget teremtenek a közérdekű szövetkezetek, és jövő januártól az öregségi nyugdíj mellett dolgozók jövedelme után csak a 15 százalék személyi jövedelemadót kell fizetni.
Horváth András szerint megfelelő képzéssel a mintegy 150 ezer közfoglalkoztatott egy része is integrálható az elsődleges munkaerőpiacra.
A romák foglalkoztatottsági mutatóin is lehetne javítani, ám nyomást kellene gyakorolni, hogy mindenki tanuljon meg írni-olvasni, azaz vegyen részt az alapfokú oktatásban. Ha egy család ennek nem tesz eleget, az ne kapjon szociális ellátást – a szakember megfontolandónak tartaná ennek bevezetését.
Horváth András úgy véli: külföldieknek nem csábító a magyar munkaerőpiac, mert Szlovákiában, Csehországban, Lengyelországban is 5-10 százalékkal magasabbak a bérek. Felmérések szerint azonban a külföldön dolgozó magyarok jelentős része hazatérne, ha többet kereshetne. Nívós, munkaerőhiánnyal küszködő budapesti szállodák külföldről hoznak haza minőségi magyar munkaerőt a nyugat-európai bérek 70-80 százalékáért.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.