Az EU-csatlakozás és a támogatások egyaránt felzárkózást vetített előre, azonban ez nem feltétlenül történt így – mondta Banai Péter Benő, a Pénzügyminisztérium (PM) államháztartásért felelős államtitkára a Magyar Közgazdasági Társaság konferenciáján. A csatlakozás utáni évtized elveszett, 2015-től indult be a felzárkózás.
Nagyon jelentős források álltak és állnak rendelkezésre.
A forrástömeg a következő években nő az előző hétéves időszakhoz képest, mintegy 49 milliárd euróval számolhatunk.
A forrás évente a GDP több százalékára rúghat, így a felzárkózáshoz érdemben járulhatnak hozzá – hangsúlyozta Banai Péter Benő.
A kohéziós források szerepe a növekedésben jelentős szereppel bírnak. A hatékony felhasználást feltételezzük, minimális a holtteher-veszteség és a beruházások a támogatás nélkül is megvalósultak volna, azonban vannak fejlesztések, amik hosszútávon nem hasznosulnak megfelelően, nem térülnek meg.
A déli nettó kedvezményezett országok 2008-2015 között visszaestek az EU átlagához képest.
– mutatott rá az államtitkár.
Ez a források rossz hasznosulásának tudható be. A növekedés döntő részben a beáramló forrásoknak köszönhető narratíva azt feltételezné, hogy a nettó befizetők nehezen vagy egyáltalán nem tudnak növekedni, de ez nem így van, Németország erre a legjobb példa.
A három 80-as években csatlakozó mediterrán ország esetében visszaesést figyelhettünk meg, míg a kelet-európai csoport felzárkózott – ez is bizonyíték, hogy nem a nettó uniós forrás áramlás határozza meg a növekedést. Banai Péter Benő aláhúzta: a növekedési többletet pénzügyi egyensúly követte.
Az uniós források felhasználásának ára van, a kezdeti években a tagállami költségvetést terhei a megelőlegezett források, és a költségek, költségnövekmények is a hazai forrásokat terhelik – hívta fel a figyelmet a PM államtitkára. A felzárkózás nemcsak a felzárkózó országoknak kedvező, mivel a konvergencia növekvő befizetéssel párosul.
A magyar hozzájárulás 53 százalékkal nőhet a 2021-2027-es időszakban, ami évente 190 milliárd forintot jelenthet, ami a felzárkózás mellett Nagy-Britannia távozásának tudható be.
Lezárultak az egykori Magyar Királyi Pénzügyminisztérium Szentháromság téri épületegyüttese rehabilitációjának második ütemére kiírt közbeszerzési eljárások.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.