Alapesetben Budapest egy lett volna a tizenegy rendezőváros közül, azzal viszont, hogy a 67 ezer férőhelyes Puskás Aréna teljes nézőterét megnyitja a szurkolók előtt, a legnagyobb figyelmet kapja az elődöntőknek és a finálénak is otthont adó London után – mondta a Világgazdaságnak Szabados Gábor sportközgazdász a részben hazai rendezésű, június 11-én kezdődő labdarúgó-Európa-bajnoksággal kapcsolatban.
Mint ismert, a sportág európai szövetsége, az UEFA eredetileg 12 helyszínen bonyolította volna le az Eb-t, de a járványhelyzet miatt Dublin kiszállt, Bilbao helyét pedig Sevilla vette át.
A szakember szerint egy nagy nemzetközi sportesemény megrendezésének hozadékait vizsgálva elsősorban az infrastrukturális örökség és az imázshatás a mérvadó. Az előbbi jelen esetben egyetlen létesítményről, a 190 milliárd forintból felépített, 2019 novemberében átadott Puskás Arénáról szól, amelyet a kontinenstornától függetlenül is felépítettek volna.
Az imázshatást pedig a százszázalékos kapacitáskihasználás mellett az is növelheti, hogy világsztárok érkeznek a magyar fővárosba. A csoportmérkőzéseken ugyanis a címvédő portugál és a világbajnok francia válogatott szerepel nálunk, a budapesti nyolcaddöntőben pedig jó eséllyel Hollandia legjobbjai lépnek pályára a magyar nemzeti stadionban.
Fontos fokmérő az idegenforgalom, beleértve a turisták által itt töltött vendégéjszakákat és az éttermekben, bárokban hagyott forintokat, azzal viszont számolni kell, hogy a pandémia miatt a vártnál kevesebb külföldi vendég érkezhet, a visszamondott jegyeket pedig ugyanúgy magyarok vásárolhatják fel. A rendező országok jellemzően nem adnak felmentést a határátlépésre vonatkozó korlátozások és a karanténszabályok alól az érvényes belépővel rendelkező szurkolóknak sem.
Négy házigazda – köztük Budapest – azonban jelezte az UEFA-nak, hogy a hatóságok különleges eljárásokat léptetnek életbe a beutazás megkönnyítésére.
A Budapestre utazó külföldi állampolgárok az országba történő belépést megelőző öt napban elvégzett két negatív Covid-teszttel vagy hat hónapnál nem régebbi megbetegedést igazoló dokumentummal jöhetnek.
Ami a játékospiaci hatásokat illeti, Szabados Gábor a 2016-os franciaországi Eb-re emlékeztetett: a jó szereplés legfeljebb a 23-24 éves futballistákat juttathatja versenyképesebb klubba, erősebb bajnokságba. Úgy látja, aki felhívja magára a figyelmet, az akár 8-10 millió euróért is átigazolhat, de Szoboszlai Dominik 20 millió eurós transzferdíjrekordját egyelőre nem érzi veszélyben. Mint ismert, a húszéves középpályás a Red Bull családon belül januárban ennyiért költözött Salzburgból Lipcsébe.
Néhány konkrét példával élve, a sportközgazdász szerint alighanem kitörési pont lehet az Eb Sallai Roland (Freiburg) vagy Szalai Attila (Fenerbahce) számára, de fontos tudni, hogy a tornán szereplő 26 játékos további 50-100 hazai futballistának is kaput nyithat Európába.
A magyarok iránt azonban közel sem akkora a bizalom ma sem, mint egy hasonló korú és képességű horvát, szerb vagy akár román játékos iránt
– állapította meg Szabados Gábor. Éppen emiatt nehezen ugorhat ki a magyar közegből az említett 23-24 éves korosztály feletti futballista. Gulácsi Péter vagy Willi Orban esete értelemszerűen más: ha ők váltanak, az alighanem az Eb-től függetlenül is megvalósulna, hiszen a Bundesligából vagy a Bajnokok Ligájából mindenki ismeri őket.
A Bajnokok Ligája-döntő előtti napon az UEFA illetékes bizottsága tárgyal az ügyről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.