Nem tudom, mi ez, de nagyon jó – mondta egy pizzásdobozt szorongató fiatalember a barátainak, amikor augusztus 31-én este megérkeztek a Szent István-bazilika előtti térre, ahol már többezres tömeg hallgatta az MVM ZENERGIA című szabadtéri koncertet és csodálta a bazilika homlokzatára vetített fényfestést. Ők is ott ragadtak, lelkesen fotóztak a telefonjaikkal, és hüledezve kérdezgették, hogy kik ezek, amikor meghallották Gershwin Summertime című áriáját Harcsa Veronika (ének), Snétberger Ferenc (gitár) és Pálfalvi Tamás (trombita) előadásában. A Summertime az 1935-ben írt Porgy és Bess című opera része, úgy tartják, hogy Gershwin e művének ihletője egy ukrán altatódal volt, melyet a zeneszerző New Yorkban, az Ukrán Nemzeti Kórus egyik előadásán hallott.
A fent leírt kis nézőtéri jelenet jól példázza, hogy azok is, akik fenntartásokkal viseltetnek a komolyzene iránt, ha véletlenül – akár így: jártukban-keltükben – találkoznak vele, a bűvkörébe tudnak kerülni, ha nyitott lélekkel érkeznek. Az immár negyedik alkalommal megrendezett MVM ZENERGIA koncertnek azonban nem csak az a tétje, hogy közterekre vigye ki a komolyzenét, hiszen a kultúraközvetítő szerepén túl jótékonysági rendezvényként is jelentős.
Arról, hogy a koncert bevételével kit támogasson az MVM, internetes szavazáson döntöttek. Három kiváló és tiszteletre méltó munkát végző szervezet vett részt a szavazásban:
Több mint kétezer szavazat alapján választották ki a támogatott szervezetet, és a szavazók több mint fele a Mozgásjavító Óvoda és Iskolát támogatta, így a koncert elején Locsmándi Alajos igazgató vehette át az adományt, amelynek teljes összegét az országos beiskolázású intézmény vezetője eszközvásárlásra szándékozik fordítani.
Az intézményt a Deák Ferenc Szabadkőműves Páholy tagsága 1903. december 24-én Nyomorék Gyermekek Menhelye és Egylete néven hívta életre. Az elmúlt évszázad során az eredeti szándék újító törekvésekkel találkozott, és egy szakmailag felkészült csapat segíti a fiatalok fejlődését. Locsmándi Alajos az intézmény honlapján közzétett bemutatkozó szövegének zárógondolata ars poeticaként is olvasható:
„Hisszük, hogy tevékenységeink folyamatos megújításával a mozgáskorlátozott gyermekek, fiatalok társadalmi beilleszkedését kell szolgálnunk – hiszen mindannyian valljuk: »Ha meg akarod váltani a világot, fogadd el olyannak, amilyen« (Goethe).”
A koncert mind helyszínét, mind látványát és zenei műsorát tekintve sokrétű szimbolikát mozgósított: zene, fény, energia, erő – mindennek a középpontjában pedig egy szakrális tér és egy idesereglett közösség áll, amely adni tud a rászorulóknak. Ennek a közösségnek tagjai a művészek is, akik különleges hangon szólították meg a nyitott lelkűeket. Többszörösen is ajándék egy-egy ilyen alkalom, mely amellett, hogy széles közönséget ér el, úgy kínál minőségi zenét és rendkívüli művészi értéket, hogy közben a felszabadult játéknak is teret enged,
izgalmas kísérletei és szokatlan párosításai hatni engedik a könnyű- és a komolyzene sajátos erejét.
„Az MVM Csoport számára a sokszínűség érték. Társaságcsoportunk tevékenysége igen sokrétű, közel hatvan tagvállalatának hatékony együttműködése, fúziója eredményességünk alapja. Ezért is gondoltuk, hogy a mostani ZENERGIÁ-n különböző zenei műfajok fúziójával valami újat alkotunk” – mondta Kóbor György, az MVM Zrt. elnök-vezérigazgatója.
Az MVM ZENERGIA már hagyományosnak nevezhető szabadtéri koncertje megtestesíti mindazon alapértékeket, amelyek az MVM Csoport társadalmi tevékenységét jellemzik: a fiatal tehetségek, a hátrányos helyzetűek, a kultúra támogatását, az innovációt, illetve az értékteremtést
– tette hozzá Jákó Eszter, az MVM Zrt. kommunikációs igazgatója.
Az est során különleges módon találkozott a klasszikus és a könnyűzene, az így született izgalmas alkotásokat a bazilikára vetített látványos fényfestés, a darabokhoz illeszkedő egyedi vizuális tartalom még különlegesebbé tette. Liszt Ferenc, Edith Piaf, Paganini, a Queen, a Margaret Island és Strauss „fűszerezett” alkotásai olyan kiválóságok által szólaltak meg, mint Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész, Liszt- és Prima díjas érdemes művész; Miklósa Erika Kossuth-,Liszt- és Prima Primissima díjas operaénekesnő; dr. Vigh Andrea, Liszt- és Prima díjas hárfaművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora; Harcsa Veronika Fonogram-díjas énekesnő, dalszerző; Snétberger Ferenc Kossuth-díjas gitárművész; Gyémánt Bálint Fonogram-díjas gitárművész, dalszerző; Sárközy Lajos Junior Prima díjas prímás és zenekara; Devich Gergely Junior Prima díjas gordonkaművész; és Pálfalvi Tamás Junior Prima díjas trombitaművész.
Kivételes alkalom ezeket a művészeket egy színpadon látni, hát még megtapasztalni azt, ahogy több ezer ember velük együtt énekli a Tavaszi szél vizet áraszt kezdetű népdalt, amely meglepetésprodukcióként zárta az estet.
A ZENERGIA koncertek sikere évről évre bizonyítja, hogy a komolyzene éppen úgy megállja a helyét, mint tette akár évszázadokkal ezelőtt. Az idei koncert tematikája egy új zenei élmény létrehozása volt a modern és a klasszikus művek ötvözéséből, hatalmas sikert aratott, ismét elkápráztatta a közönséget
– mondta Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész, aki a kezdetektől képviseli a ZENERGIA célkitűzéseit.
Az első ilyen alkalom főszereplője ő volt: egy szál zongorán Liszt-műveket játszott, és tízezer ember jött el meghallgatni. A mostani fúziós koncert nyitányaként Liszt Ferenc 2. magyar rapszódiáját játszotta el, majd a műfajt megtartva könnyűzenére váltott, és Gyémánt Bálint (gitár), valamint Sárközy Lajos és zenekara virtuozitására is alapozva a Queen Bohemian Rhapsody című dalát adta elő. Ez a párosítás szépen példázza azt a távlatokat nyitó játékosságot, amelyet Balázs János az est művészeti vezetőjeként a ZENERGIA koncert sokak csodálatát kiváltó műsorában megmutatott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.