Ez a lakásárindex Magyarországon elsőként követi nyomon a befektetési ingatlanok árának, értékének alakulását, hathavi rendszerességgel. Az Anker Property befektetési lakásárindex a cég kínálati és tranzakciós adatai alapján készül, és historikusan illeszkedik az elmúlt 12 évben értékesített ingatlanok árváltozásának irányába és mértékébe. A befektetési lakásárindex kizárólag azokat a kerületeket, városokat, megyéket mutatja be, ahol ők értékesítettek is befektetési célú ingatlant. Vagyis kizárólag konkrét lakások, házak árváltozását elemzik, nem átlagolnak és nem tipizálnak. Az index megalkotását az a befektetői attitűd tette szükségessé, amelyből kiderül, az invesztorokat nem érdekli az átlagos alapterületű átlaglakások átlagárának alakulása. Őket kizárólag azon ingatlanok árának és a lokációik értékének a változása foglalkoztatja, amelyekbe és ahol befektettek.
A 2023-as év végéhez képest Budapesten 4–25 százalékkal, a vidéki városokban pedig 10–35 százalékkal nőtt az indexükben szereplő lakások és házak piaci értéke. Az adatokból kiderült, hogy az elmúlt bő fél évben a fővárosban a XX. kerület kapta az aranyérmet a maga 25 százalékos gyarapodásával, az ezüstérmet 23 százalékkal a XIII. kerület érdemelte ki, míg a dobogó harmadik fokára az V. kerület került fel 21 százalékkal. A középmezőnyben a VI. (19%), VII. (14%), IV. (12%), II. (11%), I. (10%) és a III. (9%) kerület végzett, a sereghajtók között pedig két holtverseny alakult ki, a XV. és a IX. kerület 6 százalékkal lett az utolsó előtti, míg a XIV. és a XVIII. kerület a mindössze 4 százalékos emelkedésével a 11. lett.
A vidéki városok esetében az élen alakult ki holtverseny, ugyanis Szeged és Tatabánya is 35 százalékos drágulást produkált, így megosztoznak az első helyen, a bronzérmes most 34 százalékkal Pécs lett, míg a harmadik helyet 26 százalékkal Győr szerezte meg. Az üldöző bolyban Leányfalu (24%), Fót (23%), Sümeg (22%), Tihany (20%), Érd (19%), a végén pedig újfent egy holtverseny, amiben Dunaújváros és Zalakaros 10 százalékkal a 9. helyet szerezte meg.
A számokat elemezve láthatjuk, hogy a fővárosban a Pesti oldalon vannak a legjobban teljesítő kerületek, sőt a pálmát Pesterzsébet vitte el, ami még jóindulattal sem mondható hagyományosan presztízslokációnak. A magyarázat az árszintekben, illetve abban van, hogy a Budai oldallal ellentétben a Duna bal partján lévő kerületekben még több a tartalék a növekedésre. Ott ugyanis egy 20-30 százalékos drágulást is elvisel a piac az alacsonyabb bázis-négyzetméterárak miatt, míg az eleve a megfizethetőség (és persze az észszerűség) határán egyensúlyozó Budai hegyvidék vevői legfeljebb a 9-10 százalékot fogadják el.
Országos kitekintésben Tatabánya jó teljesítménye meglepheti az ingatlanpiaci történéseket figyelőket, ahogy az is, hogy Sümeg beelőzte Tihanyt, igaz, csak 2 százalékponttal. Itt a helyezések alakulása részben a fővárosi kerületekéhez hasonlóan a kiindulóárak miatt lett ilyen, de Szeged, Pécs és Győr vonatkozásában az egyetemek jelenléte felülírja a magas árak okán kialakuló ellenérzéseket. Ami aztán végül vásárlásban realizálódik, hiszen a szülők nem vehetnek lakásokat a sokkal kedvezőbb árakkal bíró városokban, ha az egyetemek nem ott vannak.
A befektetők számára vásárláskor lényeges szempont a hasznosítási stratégia, hogy a három közül melyik metódust választják: a megveszem-tartom-eladom, megveszem-felújítom-eladom vagy a megveszem-felújítom-kiadom folyamatot akarják-e végigvinni. Az Anker Property Ltd. esetében a megveszem-tartom-eladom hívei vannak túlnyomó többségben, ezért is vált gyakorlattá, hogy az értékesített ingatlanok hathavonta átesnek egy monitoringon, amelyből kiderül, hogy ügyfeleik ingatlanvagyonának értéke hogyan alakult. Ennek köszönhetően a lakáspiaci léptékkel mérten, időben tudnak reagálni a változásokra, és akár realizálhatják is az addig elért profitot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.