Az ingatlanalapok népszerűsége az idén is töretlen, a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének adatai szerint április végéig csaknem 105 milliárd forintnyi friss pénz áramlott a konstrukciókba. A negyedik hónap végén 1180 milliárd forintos vagyonukkal az ingatlanalapok számítottak a legnagyobb alapkategóriának, lekörözték a kötvényalapokat és az abszolút hozamú konstrukciókat is. Kérdés viszont, mennyire tudják megőrizni a megtakarítások értékét a jövőben ezek a befektetések. Májusban ugyanis megugrott az infláció, az elemzők várakozásainál is hajszálnyival nagyobb mértékben, 2,8 százalékkal emelkedtek az árak éves viszonylatban. A szakértők ráadásul nem tartják kizártnak, hogy a pénzromlás üteme a nyáron eléri a 3 százalékot.
Ilyen hozamot viszont az elmúlt egy évben a három nagy lakossági kedvencnek számító ingatlanalap közül csak az OTP Ingatlan ért el. Ennek
a közel 270 milliárd forintos vagyont kezelő alapnak az egyéves hozama 3,59 százalékos lett, míg év elejétől 1,38 százalékot szedett fel.
Ám a legnagyobb hazai ingatlanalap – amely az összes befektetésialap-kategóriában is a legnagyobb –, a több mint 430 milliárd forintos vagyont kezelő Erste Ingatlan az elmúlt tizenkét hónapban mindössze 2,2 százalékos hozamot ért el, az év eleje óta pedig alig 1 százalékot emelkedett befektetési jegyeinek az árfolyama. Még gyengébben megy a Diófa Alapkezelő MPT ingatlanalapjának.
A konstrukció lakossági forintos sorozatában csaknem 180 milliárd forint van, ezekben az elmúlt egy év során 2,15 százalékos hozam keletkezett, január óta pedig 0,69 százalékos lett a teljesítménye.
A viszonylag szerény teljesítmény aligha meglepő. A hatalmasra duzzadt konstrukciókban ugyanis jellemzően alacsony a hozamot termelő ingatlanok aránya. Az OTP-nél a legfrissebb áprilisi portfóliójelentés szerint ez az arány már a 48 százalékot sem érte el, az Ersténél még alacsonyabb, 43,5 százalékos volt a ráta, míg az MPT alapjából 43 százalékot tesznek ki a közvetlen és további 9 százalékot a közvetett ingatlanbefektetések. A vagyon maradék részét főleg készpénzben, bankbetétben és állampapírokban tartják az alapok. A bankbetétek kamata 0 százalék körül van, az állampapírokon pedig az emelkedő hozamkörnyezetben leginkább csak veszteséget lehet elkönyvelni.
A viszonylag szerény teljesítmény aligha meglepő. A hatalmasra duzzadt konstrukciókban ugyanis jellemzően alacsony a hozamot termelő ingatlanok aránya.
Az OTP-nél a legfrissebb áprilisi portfóliójelentés szerint ez az arány már a 48 százalékot sem érte el, az Ersténél még alacsonyabb, 43,5 százalékos volt a ráta, míg az MPT alapjából 43 százalékot tesznek ki a közvetlen és további 9 százalékot a közvetett ingatlanbefektetések. A vagyon maradék részét főleg készpénzben, bankbetétben és állampapírokban tartják az alapok. A bankbetétek kamata 0 százalék körül van, az állampapírokon pedig az emelkedő hozamkörnyezetben leginkább csak veszteséget lehet elkönyvelni.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.