BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Túl a járvány okozta ijedtségen a lakáspiac

A lakáspiaccal foglalkozó cégek kilátásai 2019 közepe óta romlanak, erre áprilisban még a járvány is „rátett egy lapáttal”. A jelen felmérés során némi visszapattanás, enyhe, de pozitív korrekció következett be mind országos átlagban, mind a fővárost tekintve az egy negyedévvel korábbihoz képest – derül ki a GKI és a Masterplast közös felméréséből. A lakáspiaci szereplők – elsősorban a fővárosban – túl vannak a járvány okozta sokkon és kicsit bizakodóbban várják a jövőt, de kilátásaik éves visszatekintésben még így sem igazán derűlátók. Ugyanakkor a lakásfelújítások piaca a járvány alatt élénkült, az építőanyag-áruházak forgalma éves összevetésben érezhetően bővült. A következő egy évben Budapesten a használt lakások ára átlagosan 5, vidéken 8-13 százalékkal eshet.

A lakáspiaccal kapcsolatban lévő cégek várakozásai 2020 áprilisában – nagyrészt a koronavírus okozta negatív hatások következtében – lényegesen romlottak a januárihoz képest. Júliusban enyhe pozitív korrekció következett be mind országos átlagban, mind a fővárost tekintve. A GKI fővárosi lakáspiaci indexének értéke júliusban áprilishoz képest csaknem 5 ponttal emelkedett (az áprilisi 14 pontos zuhanás után), míg az országos jelzőszám 3 pontos emelkedést mutat (az áprilisi 15 pontos esés után). Az előbbi index éves alapon 23, az utóbbi 21 pontos csökkenést jelez. A fővárosi és vidéki lakáspiaci folyamatok némileg különböznek egymástól.

A fővárosi cégek körében a következő 12 hónapra vonatkozó várakozások az előző negyedévhez képest összességében valamelyest javultak.

A nem panel társasházi lakásoknál az egyéb budai térség, valamint a pesti oldal esetében némi javulás érezhető csakúgy, mint a teljes panel- és családi ház-piacon. Ezzel szemben a vidéki körzetekben lényegében az egy negyedévvel korábbi kilátások köszöntek vissza.

A válaszadóknak a lakásárak várható alakulására vonatkozó várakozásai esetében is tetten érhető a főváros-vidék differencia. A fővárosban számottevő többségbe kerültek értékesítési árak stagnálására számítók (55 százalék), csökkenő árakra 35, míg áremelkedésre 10 százalék számít. A számszerű előrejelzések alapján a következő 12 hónapban fővárosi átlagban 5 százalék körüli árcsökkenés várható – szemben az áprilisi 9-10 százalékos csökkenési várakozással.

Fotó: VG

  • A keleti régióban általános maradt az árcsökkenési várakozás (80 százalék), míg 20 százalék stabil árakat vetít előre, számszerűen 12 százalékos átlagos áresés valószínű.
  • A nyugati országrészben a felmérés résztvevőinek 29 százaléka stagnáló, 71 százaléka csökkenő árakra számít, ez alapján 7 százalék körüli potenciális árcsökkenés várható.
  • A következő egy évben csökkenő lakásbérleti díjakra a megkérdezettek 70 százaléka, stagnálásra 24 százaléka, növekedésre 6 százaléka számít. A várható díjcsökkenés mindhárom vizsgált régióban 10 százalék feletti csakúgy, mint egy negyedévvel korábban.

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.