Nehéz lenne megjósolni, hogy az idén miként alakulnak egy új családi ház felépítésének költségei, de azt már lehet látni, hogy milyen tendenciák befolyásolják a várható kiadások végösszegét – fogalmazott a PlanRadar építőipari szoftverforgalmazó cég magyar nyelvű blogján közétett szakmai áttekintésében. E szerint az idén is nagy lesz a szórás a költségekben és borítékolható a drágulás.
A családi házak felépítésének egy négyzetméterre vetített kivitelezési árában jelentős, kétszeres különbségek is lehetnek 2023-ban.
Minden attól függ, hogy a leendő háztulajdonosok hol, milyen méretű, jellegű, felszereltségű ingatlant rendelnek meg.
Önálló családi házat a legdrágább a fővárosban építtetni, ahol az idén négyzetméterenként 786 ezer forint körüli kivitelezési költséggel kalkulálhatnak a megrendelők.
A legolcsóbb az észak-magyarországi régióban építkezni, ott négyzetméterenként 370 ezerből is kijöhet a ház.
Ez az összeg a kivitelezők munkadíját, valamint a burkolatok árát is tartalmazza, viszont nincs benne a telek megszerzésével járó kiadás, ami a helyszíntől függően jelentősen eltérő.
Szabolcsban már pár millió forintért is találhatunk alkalmas területet. Ezzel szemben egy hasonló paraméterekkel büszkélkedő budapesti vagy az agglomerációban lévő telekért három-négyszer ennyit kell fizetni.
Mennyiből épül fel egy új ház?Átlagosan az alábbi összegekkel lehet számolni országszerte: · Családi ház: 600 ezer forint/négyzetméter · Konténerház: 450 ezer forint/négyzetméter · Könnyűszerkezetes szerkezetkész ház: 350 ezer forint/négyzetméter · Könnyűszerkezetes félkész ház: 450 ezer forint/négyzetméter · Könnyűszerkezetes kulcsrakész ház: 550 ezer forint/négyzetméter |
Felértékelődik azoknak a megoldásoknak a szerepe, amelyekkel valós időben nyomon követhetjük a kivitelezés fázisait, szükség esetén rugalmasan módosíthatjuk az eredeti terveket. Egy családi ház építésénél is jelentős összegeket, sok időt tudnunk megtakarítani azzal, ha a munkafolyamatokat digitalizáljuk.
Az építőipari szoftverek segítségével a projektek résztvevői azonnal értesülnek az esetleges módosításokról, új feladatokról, felgyorsul a hibajavítás, javul a hatékonyság.
Egy komolyabb csúszás ma már egy családi ház építésénél is milliókkal növelheti a kiadásokat, a digitalizáció azonban segít kézben tartani a költségvetést
– mondja Simon Szilárd, a PlanRadar építőipari és épületfenntartási szoftvert forgalmazó bécsi cég magyarországi képviselője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.