Az élelmiszerboltok a leglátogatottabbak, de például a barkácsüzleteknél és a műszaki áruházaknál is előfordulhat, hogy várni kell a belépésre
– mondta a Világgazdaságnak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára. Bármiféle atrocitásról, a kiskereskedelmi egységekben kialakuló zsúfoltságról viszont egyáltalán nem lehet hallani, a vásárlók ugyanis elfogadták a feltételeket, és megtanultak együtt élni velük. A szakember szerint a szabályozás nem érte váratlanul a piaci szereplőket, fel tudtak készülni rá, miután az alapterületből kivonták a raktár és az iroda területét.
Gördülékenyen működik a vásárlók számának korlátozása
Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség (MNKSZ) főtitkára szerint is. Az ugyanakkor kereskedői tapasztalatok szerint már félreértésre is okot adott, hogy a számítás alapját képező alapterületbe mi számít bele.
Egyes vélekedések szerint az eladótérből levonandó a hűtőpultok, a polcok, állványok helye, ezzel szemben a jogszabály egyértelműen fogalmaz:
teljes berendezésével együtt értendő az eladótér, így azt kell elosztani tízzel.
Az MNKSZ főtitkára szerint ellenkező esetben már csak azért is nehéz lenne az előírások betartatása, mert a termékkihelyezések változnak, gondoljunk csak az akciós pultokra.
Az OKSZ főtitkára úgy látja, mindenképpen biztató, hogy a 187 üzletet érintő fogyasztóvédelmi ellenőrzés során mindössze 13 helyszínen találtak hiányosságot a kormányhivatalok munkatársai. A szakember arra figyelmeztet, hogy nem elég kihelyezni a maximális vásárlószámnak megfelelő mennyiségű kosarat, valakinek számolnia kell az érkezőket a bejáratnál, igaz, erre a maszkviselés ellenőrzése miatt is szükség van. Ahhoz pedig, hogy ne alakuljanak ki sorok, a hosszabb nyitvatartás is hozzájárul, ráadásul a tegnapi bejelentés szerint este 11-ig kitolódik a kijárási korlátozás kezdete. Vámos György szerint
a széthúzott nyitvatartás lehetőséget teremt, hogy a vevőknek is több idejük legyen a napi bevásárlásokra.
Az iparcikküzletek újranyitása kapcsán az OKSZ főtitkára megjegyezte, hogy beindult a visszarendeződés, de csak óvatosan, hiszen a járványhelyzet nem múlt el, az emberek továbbra is tartanak a vírusfertőzéstől, így érthető okokból nem rohanták meg azonnal a boltokat. Arra pedig várhatóan még több hónapra van szükség, hogy ezeknek az üzleteknek a forgalma visszatérjen a Covid-válság előtti szintre, de a kiskereskedelem egészére is jobbára a kilábalás lehet jellemző az év második felében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.