Ezért különösen fontos az alapos felkészülés és az, hogy 2010 elejére az elnökségi stáb a helyén legyen - hangsúlyozta Iván Gábor külügyi szakállamtitkár újságírók előtt.
Előreláthatóan hétszáz-nyolcszáz szakemberre lesz szükség az elnökségi stábban. Ennél a csapatnál azok jöhetnek szóba, akik a csatlakozás óta részt vesznek a tanácsi döntéshozatalban. Közülük az első körben hatszáz jelöltet már kiválasztottak, ezek szakmai és nyelvi képzése a jövő héten kezdődik. A kiválasztottakra elsősorban a tanácsi munkacsoportok elnöki, elnökhelyettesi feladatai hárulnak majd. Ezenkívül létre kell hozni egy kormányzati koordinációs stábot is. Egyidejűleg további háromszáz-négyszáz szakértőre (dossziéfelelősre) lesz szükség a háttércsapatban, a kiválasztásukat a tárcák javaslatára 2010-re tervezik.
A csapatépítéssel párhuzamosan, az ötpárti egyeztetés után várhatóan júliusban kerülnek a kormány elé Magyarország EU-elnökségének stratégiai irányai. A tennivalókat gyakorlatilag az élet szállítja, 2011 első féléve ígérkezik a legizgalmasabbnak az EU előtt álló következő néhány évben - jegyezte meg a Külügyminisztérium illetékese.
Izgalmakra mindenekelőtt a 2014-től induló új uniós költségvetés kialakítása szolgáltathat okot. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy általában a bizottsági előterjesztés nyomán törnek felszínre a legkendőzetlenebbül a tagállami érdekek. Iván Gábor szerint az egész vita alaphangját és kimenetelét meghatározhatja, hogy a magyar elnökség mennyire tudja mérsékletre és kompromisszumra késztetni a nettó befizetőket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.