Már két éve működik Magyarországon a Bolognai-rendszer, a felsőoktatási intézmények pedig a jövendő hallgatókhoz hasonlóan feszülten várják az idei felvételi ponthatárok júliusi meghatározását. A csökkenő hallgatói létszám mellett az maradhat talpon, aki arányaiban több diákot csábít magához. Az intézmény dékánja szerint például a Kecskeméti Főiskola Tanítóképző Karán indított idegen nyelvű kurzus sikerét igazolja a Mercedes-beruházás is. Véleményével a Magyar Akkreditációs Bizottság (MAB) elnöke is egyetért, mondván: a főiskola igazolta, hogy az élesedő versenyben egy a munkaerőpiacon hasznosítható képzéssel sikert lehet elérni – olvashat a Figyelőben.
A kétszintű rendszer bevezetésekor a szakértők arra számítottak, hogy a főiskolák elsősorban alapszakokat indítanak majd, a három év után kezdődő master szintet pedig meghagyják az egyetemeknek. Nem így történt, a főiskolák presztízs okokból, és a hallgatók megtartása érdekében egyre több master szakot indítanak. Az újonnan induló képzéseket azonban a MAB-nak jóvá kell hagynia, a Kecskeméti Főiskola dékánja szerint az elbírálás nem mindig szakmai alapon nyugszik. Hegedűs Gábor szerint emiatt hiúsult– vagy nehezedett meg a főiskolán a lovas oktatói, kerámia és látványtervező felsőfokú szakképzési szakok indítása. Névtelenséget kérő felsőoktatási vezetők ezzel kapcsolatban úgy nyilatkoztak: "A hallgatókért folyó versenyben a patinás intézmények lobbi-csoportja keresztbetesznek a főiskoláknak".
A MAB elnöke nem tagadja, hogy szigorú szempontok szerint bírálják el az indítandó új szakokat, és megvizsgálják, hogy az alap– és mester képzések egymásra épülnek-e. A minőségi követelményeken a szervezet elnöke szerint a jelentkezők harminc százaléka vérzett el. A jelenlegi helyzet mindenesetre azt mutatja, hogy Magyarországon nem következett be az angolszász területekre jellemző specializáció, az intézmények megpróbálják fenntartani saját égi profiljukat. A Bolognai követelmények miatt idáig egyetlen intézményt sem kellett bezárni, a MAB elnöke szerint a szelekciót nem is az akkreditáció, hanem a piac végzi majd el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.