Több mint nyolcvanezer ember látta a helyszínen a pekingi olimpia záróünnepségét az atlétikai versenyeknek helyt adó Madárfészekben. Az ünnepség hasonlóan gigantikus méreteket öltött, mint a megnyitó. Táncosok, dobosok százai mutattak be látványos koreográfiát. Majd a résztvevő országok egy-egy képviselője vonult be a saját országának zászlajával. A magyar nemzeti lobogót első aranyérmesünk, a kenus Vajda Attila hozta.
A beszédek sorát Liu Csi nyitotta. A pekingi olimpia szervezőbizottságának elnöke köszönetét fejezte ki a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak (NOB), hogy a kínai főváros otthont adhatott a legnagyobb sportolók seregszemléjének. Jacques Rogge, a NOB elnöke pedig megköszönte a kínaiak vendégszeretetét és sok sikert kívánt a nemsokára kezdődő
Paralimpiai Játékokon résztvevő sportolóknak. „Kifogástalan rendezés, nagyszerű versenyek. Kína sokat tanult a világból, és a világ sokat tanult Kínából” – jellemezte a játékokat Rogge. Az olimpiai mozgalom első embere ugyanakkor nem volt hajlandó kitérni az emberi jogok kínai helyzetére, mert szerinte tiszteletben kell tartani a kínai törvényeket.
A beszédek után lekúszott az olimpiai zászló a zászlórúdról és a pekingi polgármester átnyújtotta az ötkarikás lobogót a 2012-es nyári játékoknak otthont adó London polgármesterének. Mintegy slusszpoénként megjelent David Beckham, aki az emeletes busz tetejéről egy labdát rúgott a sportolók közé. Búcsúzóul szép lassan kialudt az olimpiai láng és tűzijátékkal ért véget a záróünnepség.
A NOB adatai szerint a rekordok olimpiája volt a pekingi: a játékokon 204 állam sportolói mérték össze képességeiket, és összesen 132 olimpiai és 43 világrekord született. Ugyancsak csúcs, hogy 87 ország szerzett érmet, első ízben ért el dobogós szereplést olimpián Afganisztán, Mauritius, Tadzsikisztán és Togó. Első aranyérmét szerezte Bahrein, Mongólia és Panama, India pedig első egyéni olimpiai bajnokságának örülhetett.
Minden eddiginél többen látták az olimpiát szerte a világon, és ez volt az első az olimpiák történetében, amelynek digitális közvetítése az egész világra kiterjedt. A játékok rekordnézettséget értek el Kínában és az Egyesült Államokban.
A NOB-nak a YouTube fájlmegosztó portálon működő digitális csatornájára 16,5 millióan kattintottak rá. Az olimpia legemlékezetesebb pillanatai közé pedig bekerült, amint egy grúz és egy orosz sportlövőnő – miközben országaik hadban álltak – összeölelkezik a dobogón. Ami az olimpia nagy kihívásait illeti, a NOB eredményesnek ítélte meg a doppinggal szembeni „zéró toleranciát”: mintegy 40 doppingolót buktattak le a játékok előtt, szombat estig további hatot az olimpia alatt.
Sportolók után most a szakértőkön a sor
„A játékok után a szakértőknek kell értékelniük a helyzetet. Éppen ezért a kormány a Nemzeti Sporttanácsot fogja felkérni az értékelés elvégzésére. Az olimpiai szereplésből nem helyes belpolitikai vitát kerekíteni” – mondta Daróczi Dávid. A kormányszóvivő kiemelte: mindenekelőtt gratulálni kell a magyar olimpikonoknak azért, mert a magyar csapat mindent megtett a siker érdekében. Amúgy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tegnap telefonon gratulált Kemény Dénes szövetségi kapitánynak és rajta keresztül a magyar vízilabda-válogatottnak az olimpiai aranyéremhez. Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke csalódott a szereplés miatt, mert szerinte a háromszor hat érem benne volt a csapatban. „Én is csalódott vagyok a vártnál gyengébb teljesítmény miatt, többet vártam. Ugyanakkor senkit nem illetek negatív szóval, a szakszövetségeknek kell megmondaniuk az okokat, nem kell egymásra mutogatni” – mondta a sportdiplomata.
Szégyen: magyar drukkerek Pekingben
„Gyakorlattá vált Pekingben, hogy a magyarok három jeggyel akár ötvenen is bejutnak egy összecsapásra. Ezt a vízilabda találkozókon még csak-csak tolerálták a szervezők, de a kézilabda meccseknek otthont adó létesítmény az olimpiai zóna epicentrumában van, így a megszokottnál jobban őrzik” – mondta Csurka Gergely, a Magyar Olimpiai Bizottság sajtófőnöke. A bliccelések miatt a NOB megrovással büntette a magyar olimpiai csapatot, amely sportdiplomáciai szempontból mindenképpen fiaskó. Az ügy háttere: a pekingi magyar drukkerek között elterjedt, hogy míg az amerikaiak, franciák, norvégok teljes szektorokat foglalnak el, addig Magyarországnak hivatalosan 40-50 jeggyel kell beérnie a csapatjátékok elődöntőjére.
AS Network - Foto: Getty-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.