A nemrég elindított hálózat öt bécsi és egy St. Pölteni helyszínt köt össze kétszáz kilométernyi hagyományos üvegkábellel. A hálózat különlegessége, hogy kvantum kódolás gondoskodik a védelméről – tudósít a BBC.
A hagyományos védelmek matematikai műveletek összetett sorozatán alapulnak, ezért elvileg minden esetben megfejthetőek. A kvantum kódolás viszont természeténél fogva megfejthetetlen.
A rendszer a Heisenberg-féle Bizonytalansági Elven alapul, amelynek lényege, hogy a kvantum információt nem lehet lemérni anélkül, hogy közben meg ne zavarnánk azt. Így képtelensége egy kommunikációs csatornán "hallgatózni", mert maga zavarja össze megfigyelése tárgyát – összegezte a kvantum rendszert Gilles Bassard, a Montreali Egyetem oktatója. Brassard és kollégája, Charles Bennett 25 évvel ezelőtt az IBM munkatársaként dolgozta ki a kvantum kódolás elméleti alapjait.
Most a gyakorlatban is megvalósult az elképzelés: a Siemens által biztosított hálózati központokban egy PC méretű szerkezet és egy fényérzékelő gondoskodik a kommunikációról, amely kvantumok, konkrétan fotonok segítségével történik.
A fény atomjai, a fotonok másodpercenként milliószámra száguldanak a helyszínek között üvegkábelen, így szállítva az információt. Célba érést követően a fotonok által hordozott üzenetet dekódolják. Senki nem dekódolhatja az adatokat anélkül, hogy le ne leplezné önmagát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.