Ennek oka pedig éppen a gazdasági kérdések előtérbe kerülése. Még a grúz válság kirobbanásakor sokan gondolták úgy, hogy az újabb nemzetközi konfliktus McCain kampányának kedvez. Ugyanígy a pénzügyi, gazdasági válság jelenleg – minden jel szerint – Obama malmára hajtja a vizet.
Obamát általában gyakorlottabbnak vélik gazdasági kérdésekben. McCain még szeptember 15-én, a Lehman Brothers összeomlásának napján azt mondta egy interjúban, hogy „az amerikai gazdaság alapjai sziklaszilárdak”. Ez, és még korábbi gazdaságról tett felemás kijelentései ahhoz vezettek, hogy ma már hiába beszél ő is „életünk legnagyobb pénzügyi válságáról”, nehezen hisznek neki ezügyben a szavazók. Obama, McCainnel ellentétben, tegnap még beszédet is mondott a szenátusban a szavazás előtt, felszólítva a honatyákat, voksoljanak a javaslat mellett.
A múlt pénteken tartott első elnöki vitának is Obama volt a győztese. Az este után megkérdezettek többsége szerint ő jobban érti az átlagemberek problémáit, nehézségeit. Így kerülhetett sor arra, hogy a közvélemény-kutatások alapján alapvetően átrendeződtek az erőviszonyok a két jelölt között.
A Gallup Daily Poll jelentése szerint ugyan országszerte még mindig csak 4 ponttal, 48-44 százalékkal áll a demokrata jelölt republikánus társa előtt. Azonban Amerikában nem feltétlenül a legtöbb szavazatot kapott jelölt lesz az elnök. Az elektori rendszer révén az egyes államokban kell megnyerni a választást, így „gyűjt” minden egyes jelölt elektorokat magának - aki több elektori szavazatot gyűjt, az lesz az elnök. A rendszer révén vannak olyan államok, ahol bármi történik, így is-úgyis Obamára, illetve McCainre szavaznak. Kettejük harcának fő mezei az ún. „hintaállamok” – és Obama az elmúlt héten itt szakított nagyot.
Hiszen eddig az országos szavazatok hiába ingadoztak bármely jelölt felé, nagyjából ugyanannyi elektorral bírtak. A legfrissebb közvélemény-kutatás alapján azonban Obama számos hintaállamban jelentős támogatottságot szerzett: azaz számos olyan elektort, aki eddig úgy tűnt, McCainné, megnyert, és jelenleg tetemes előnnyel vezet a kutatásokban. A már idézett Gallup felmérésben 353-185-re.
Ez azt jelenti, hogy olyan kulcsállamok, mint Florida, Ohio, Észak-Karolina és Virginia – ahol korábban McCain vezetését jelezték – most már halványkékként, azaz Obama-felé hajlóként vannak jelölve. Ráadásul a demokrata elnökjelölt szolidan tartja vezetését Pennsylvaniában és Michiganben is – melyek ugyancsak „hadiszíntérnek” számítanak.
Az egész átrendeződéshez hozzájárul még az is, hogy az Obama-kampány előtérbe helyezte Bill Clinton korábbi elnököt (aki tegnap éppen Floridában kampányolt). Clinton alatt (1993-2001) az amerikai költségvetés negatívból pozitívba fordult, és 2000-ben jelentős többlettel zárt. A 90-es évekre, Clinton éveire, mint prosperáló időszakra gondolnak vissza az amerikaiak. És ezt a jólétet most nagyon szeretnék viszontlátni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.