A kabinet bevezetné a szakiskolai tanulmányi ösztöndíj-rendszerét, hogy ösztönözze a hiányszakmákban tanulókat, növelje számukat, s csökkentse a lemorzsolódást.
Szakemberhiány jellemzi például a feldolgozó- és a gépipart, mivel az államtitkár szerint a szakmunkásstátusz leértékelődött az elmúlt 18 évben. Úgy véli, az anyagi ösztönzés főként a különösen hátrányos helyzetű családoknak jelentene nagy segítséget.
Az ösztöndíjat a Regionális Fejlesztési és Képzési Bizottságok által meghatározott hiányszakmákban a szakiskolai képzésben részt vevő tanulók kaphatják, alanyi jogon, s mindegy 30 ezer diákot érintene.
Mértékét a tanulmányi eredményektől függően határozzák meg: szeptembertől 10 ezer forint járna mindenkinek, majd a második félévtől kezdve ez differenciálódna, s összességében 10-30 ezer forint közötti összeget jelentene.
Az ösztöndíj-rendszer forrása a Munkaerő-piaci Alap Képzési Alaprésze, ahol a pénz elkülönítve megtalálható. Simon szerint a törvénymódosítással várhatóan 10-15 százalékkal nőne a hiányszakmákban tanulók száma, s csökkenne a lemorzsolódás is.
A kormány továbbá megállapodott a fuvarozókkal is: a közúti szolgáltatást végző vállalatok meghatározott munkakörben dolgozó munkavállalóinak lehetősége lesz a jövőben képzés keretében vezetői engedélyeket szerezni, s ezt az ösztöndíjat is erre fordítani. Az intézkedéssel várhatóan 7-8 ezer fővel növelhető a jogosítvánnyal rendelkezők száma.A nonprofit gazdasági társaságok pedig mentesülnek a szakképzési hozzájárulási kötelezettség alól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.