Sólyom László köztársasági elnök Havasiné Orbán Máriát, a Győri Ítélőtábla elnökét jelölte a Legfelsőbb Bíróság elnökének. Az államfőnek azért kellett ismét főbírót jelölnie, mert az Országgyűlés idén május 26-án nem választotta meg előző jelöltjét, Baka Andrást, a strasbourgi emberi jogi bíróság volt bíráját, akit előzőleg az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) sem támogatott.
A jelenlegi jelöltet támogatta az OIT, a szavazáson várhatóan a Fidesz, a KDNP és az SZDSZ is igennel fog szavazni. AZ MSZP és az MDF hétfőn alakítja ki álláspontját. A szocialisták valószínűleg lelkiismereti szavazást rendelnek el.
A Legfelsőbb Bíróság volt elnökének, Lomnici Zoltánnak hatéves megbízatása június 24-én járt le. Az új főbírót az államfő jelöli és az Országgyűlés kétharmados többséggel választja meg.
Napirend előtt megemlékeznek Antall József miniszterelnök halálának 15. évfordulójáról. Az MDF egykori elnöke Magyarország rendszerváltás utáni első szabadon választott kormányfője volt 1990 és 1993 között.
Hétfőn kizárólag határozathozatalok lesznek az Országgyűlésben. Az előterjesztés szerint egyetlen jogszabályban hirdetik ki az államhatárról, az államhatár vonaláról szóló nemzetközi szerződéseket és határokmányokat.
Zárószavazás lesz a közbeszerzésekről szóló törvény módosításáról, amelynek célja a jelenleginél egyszerűbb, gyorsabb, átláthatóbb eljárási rendet kialakítása és az adminisztratív terhek csökkentése. A módosítás egyik eleme az átláthatósági megállapodás; ennek lényege, hogy a felek által megválasztott független szakértő a közbeszerzési eljárás valamennyi mozzanatát ellenőrzi, jelzi az esetleges jogsértéseket, és jelentést készít az eljárás egyes fázisairól.
Határoznak a szerzői jogról szóló törvény módosításáról. Az egységes javaslat már nem tartalmazza azt a rendelkezést, miszerint a magáncélú letöltés is büntethető lenne, így az eredeti szabályozás marad hatályban. A jövőben díj illeti meg az irodalmi és zeneművek szerzőit a nyilvános könyvtári kölcsönzések után, ezt az összeget a költségvetés biztosítja.
Az Országgyűlés szavaz az előadó-művészeti szervezetek támogatásáról és sajátos foglalkoztatási szabályairól szóló törvényjavaslatról, amely ezen szervezetek (színházak, balett- vagy táncegyüttesek, zenekarok, énekkarok) nyilvántartásának kialakításáról, új típusú, normatív elemeket tartalmazó, a fenntartók kötelezettségeit és jogosultságait egyértelműen megállapító finanszírozási modell bevezetéséről szól.
Dönthetnek az önkormányzati bizottság által beterjesztett, a közigazgatási hivatalokkal összefüggő egyes törvények módosításáról szóló javaslatról is, amellyel a Ház eleget tenne az Alkotmánybíróság által szabott jogalkotási kötelezettségnek, és bár nem mondaná ki a közigazgatási hivatalok regionális működését, ezt - a mindenkori kormány döntésétől függően - a gyakorlatban lehetővé tenné. Az előterjesztés egyes szakaszainak elfogadásához a jelenlévő országgyűlés képviselők kétharmadának igen szavazata szükséges.
Különböző törvényjavaslatokhoz benyújtott számos módosító indítványról is szavaz a parlament, köztük a 2009-es költségvetés kapcsolódó módosító javaslatairól. A képviselők több mint száz javaslatot nyújtottak be az előterjesztéshez. Szintén sok módosító indítványt nyújtottak be az egyes egészségügyi tárgyú törvények és az egyes szociális és foglalkoztatási tárgyú törvények módosításához.
Az egészségügyi törvények módosítását célzó javaslat szerint rugalmasabbá válhat a járó- és fekvőbeteg-ellátás kapacitáselosztása; a járóbeteg-ellátásban - hasonlóan a kórházaknál - bevezetik a területi ellátási kötelezettséget.
A szociális törvények módosítása a segélyezési rendszert úgy alakítaná át, hogy a hangsúlyt a pénzbeli ellátások helyett az aktív eszközökre: a közfoglalkoztatásban és a képzésben, illetve a munkaerő-piaci programokban való részvételre helyezi át.
Kedden megvitatja a Ház a Szülőföld Alap 2007-es tevékenységéről és működéséről szóló beszámolót, az uniós jogharmonizációval összefüggő, a nemzetközi magánjogról szóló törvényerejű rendeletet módosító javaslatot.
Lefolytatják az öt frakcióvezető által benyújtott, az Európai Parlament (EP) magyarországi képviselőinek jogállásáról szóló törvény módosításának általános vitáját. A módosítás lényege, hogy az európai parlamenti képviselők tiszteletdíját a 2009-es parlamenti ciklustól kezdődően az EP fizeti.
Lezárják az új polgári törvénykönyv (Ptk.) még szeptember közepén kezdődött általános vitáját. Tárgyalják a Ptk. és a Ptk. hatálybalépéséről és végrehajtásáról szóló törvényerejű rendelet, valamint ezzel összefüggésben más törvények egyes rendelkezéseinek módosítását, amely lehetővé teszi, hogy közjegyzői okirat nélkül lehessen gépkocsit elzálogosítani a jövőben.
Egy csomagban tárgyalja a Ház a korábban leszavazott négy interpellációs válasszal kapcsolatos bizottsági jelentéseket, amelyek elfogadásáról a parlamenti ez évi utolsó ülésnapján, december 15-én döntenek.
AS Network-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.