Hivatalos felmérések szerint 700-1500 közé tehető a „jól látható közterületeken élők száma”. 2005-ben még 3000-re becsülték számukat. A csökkenés oka lehet, hogy egyre többen rejtőzködnek, de köszönhető ez az utcai szociális szolgálatok eredményes tevékenységének is. Van azonban, ahova ők sem érnek ki időben: 2008-ban 26, idén már öt ember hűlt ki a pesti utcán. Éjszakánként két krízisautó járja a főváros utcáit: az egyik a Máltai Szeretetszolgálaté – ők Budán és csak éjfélig teljesítenek szolgálatot –, a másik pedig a Menhely Alapítványé. Rendőri, lakossági vagy mentős riasztásra a helyszínre sietnek és megpróbálják rávenni a hajléktalanokat, hogy menjenek be a szállóra, vagy legalább egy takarót és egy meleg teát fogadjanak el.
18:00 Melegedő
Az éjszakai műszak minden nap a Menhely Alapítvány Baross utcai diszpécserközpontjában kezdődik. Megérkezésünkkor már egymást érik a bejelentések. Amíg Barák Zoltán, aznap esti sofőrünk elmegy a kocsiért, Naszvadi Zoltán szociális munkás bevezet a krízisautó-szolgálat rejtelmeibe. Bekerül a csomagtartóba a forró tea, a takarók, a polifoamok. Fél hétkor indulunk az Örs vezér térre. A mentősök már várnak.
18:45 Ha tud beszélni, nincs kihűlve
A HÉV-végállomásnál Újvári László várakozik a mentőautóban. Aznap tették ki az Uzsoki belgyógyászatáról, és fázik, be szeretne menni a melegedőbe. Önkéntesünk, Toplak Zoltán segít neki beszállni az autóba. Megmérnénk a testhőmérsékletét, ha a lázmérő nem lenne annyira kihűlve, hogy ne tudjon mérni. A Szobi utcai lábadozóban orvos is várja.
20:00 Lefeküdni készült
A következő „eset” Rákosfalván, a HÉV-megállóban ágyaz. Lefeküdni készül a mínusz 9 fokban. Négy napja már bevitték egyszer a melegedőbe, de nem volt maradása, mert ellopták az óráját. Most sem akar velünk jönni, inkább az utcát választja. Egy takaróval és forró teával hagyjuk a megállóban. „Évről-évre egyre több a telefonos bejelentés” – mondja Naszvadi Zoltán, amikor a Rákos-patak felé sietünk, oda, ahol Kepics József 1991 óta él. – Szállón még sosem volt, most sem jön velünk. „Nem gond a hideg, nem fogok kihűlni” – mondja. Otthagyjuk, erőszakkal nem lehet bevinni – nem is ez a szociális munkások feladata.
21:35 Régi ismerős
Negyed óra múlva újra a kocsiban, száguldunk a Népliget felé. Kis kerítésmászás: a fal mögött találjuk meg Táncsics Mihálynét. Régi ismerős, boldogan fogadja a krízisautó legénységét. Szállóra menni nem akar, sőt teát sem kér, jól megvan a földön. Amíg vele beszélgetünk, érkezik a következő hívás: a rendőrök Zuglóban várnak minket. Ám a kapualjban, földön fekvő férfi – akihez riasztották a szolgálatot – szintén nem jön velünk. Pedig kritikus állapotban van: tetves, és nincs takarója sem – hozzá majd másnap is kimennek, hogy megnézzék. Szóba kerül egy készülő törvénytervezet, amely arról szólna, hogy ilyen esetekben a beleegyezésük nélkül is be lehessen vinni a hajléktalanokat a melegedőbe. Ám amíg a törvény az íróasztalon terveződik, marad a rábeszélés. Most is sikertelenül. Kap egy takarót, egy teát, alszik tovább.
22:25 A béke tere
Következik a hatodik, a hetedik és a sokadik eset, köztük régi ismerősök. Három férfi egy pestlőrinci villamosmegállóban, Rákoskeresztúron egy férfi a kukák mellett. Hat újabb bejelentésünk van, aztán át Budára, mert a máltaisok már nem dolgoznak. Egy buszmegállóban éjszakázó férfi beszélgetni sem akar velünk. Azt mondja: sem neki, sem nekünk nem megoldás, ha teát vagy pokrócot kap. „Szadista színjáték” – vágja a fejünkhöz. Az autóban Naszvadi Zoltán minden eset után bediktálja a diszpécsernek az adatokat, majd a következőt: „Elláttuk: kapott teát, takarót. Szállóra menni nem akar.” Időközben nyolc újabb bejelentés érkezik.
00:45 Nem találunk senkit
Az V. kerületi Tüköry utcában megnézünk egy férfit – „csak, hogy él-e”. Közepesen felszerelt a hideg ellen: kap egy takarót. Ezután három vaklárma miatt autókázunk feleslegesen: a megadott helyen nem találunk senkit. Az alapítvány Vajda utcai éjszakai melegedőjébe megyünk. Egyrészt takaróért, mert elfogyott, másrészt mert éhesek vagyunk és fázunk. Ezután újabb vaklárma, majd megyünk a IX. kerületbe. A földön, szivacson fekvő férfit nem keltjük fel: egyenletesen lélegzik, takarója is van, nincs vele sok gond.
02:20 Elfagyott a lábujja
Később, a Gellért téren, az egyik bástya alatt két hajléktalant találunk. A 49 éves nőnek már fekete a lábujja, szállóra menni azonban nem akar, orvosi segítséget nem kér. Háromnegyed háromkor a Szent Imre Kórházhoz hívnak minket, ahol rendőr is vár. Húszéves fiút találunk papucsban, kabát nélkül. A közeli lépcsőházak valamelyikébe szeretett volna bejutni. A Könyves Kálmán körúti szállóra visszük.
03:30 Nincs több bejelentés
Indulunk haza. Csütörtök éjszaka tizenkilenc hajléktalant láttak el a szociális munkások Budapesten. Mindenkihez volt egy jó szavuk, a régi ismerősökkel hosszabban is elbeszélgettek túlélési esélyekről vagy arról, mit csináltak, mit ettek aznap.
A szociális munkás nem ringatja magát illúziókba: tudja, hogy nem lehet mindenkit megmenteni a fagyhaláltól. „Erőszakkal senkit sem lehet a szállóra kényszeríteni, de nem is biztos, hogy az a legjobb megoldás – mondja Barák Zoltán. – Ha elviszünk valakit a belvárosból Kőbányára, ellopják a cuccait, mire másnap visszatalál.” A fővárosban jelenleg mintegy 1200 férőhely van hajléktalanoknak az éjjeli szálláshelyeken, a speciális éjjeli menedékhelyeken pedig további 500 hajléktalant tudnak elszállásolni. A nappali melegedőkön megfordulókat nem számolják, de ezek a helyek is telt házzal működnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.