Ljubljana ugyanakkor kész gesztust is tenni Zágráb irányába: a parlament várhatóan a szükséges kétharmados többséggel jóváhagyja a horvátok NATO-csatlakozását, természetesen azzal a feltétellel, hogy ennek nincs prejudikáló hatása a határok végleges megállapítására nézve. A polémia egyrészt a szárazföli határ egy kis szakaszáról folyik, a szlovének emellett vitatják a Piran-öbölben lévő tengeri határ kijelölését. A szárazföldi határ jelenleg az öböl legmélyebb pontján éri el a partot, de vízfelszín észak belé kissé benyúlik a szlovén szárazföldbe, ezért Ljubljana az egész öböl négyötödére tart igényt, szemben a horvátokkal, akiknek viszont a fele kellene.
A kétoldalú tárgyalások – mint Samuel Zbogar szlovén külügyminiszter emlékeztetett – zsákutcába jutottak, ezért valamilyen közvetítő beiktatására lenne szükség. Zágrábban úgy látják, hogy a szlovének tartanak valamilyen nemzetközi jogi fórum igénybe vételét, mert ott esetleg vereséget szenvednének. Ilyen eljárásra egyébként azért sem lehetne sort keríteni, mert a felek arról sem tudnának megállapodni, hogy ott miről kellene tárgyalni.
Kompromisszumos megoldásként a bővítési ügyekben illetékes európai biztos, Olli Rehn azt javasolta, hogy a két kormány fogadjon el egy közvetítő testületet. Ennek az élén a Nobel-békedíjas Matti Ahtisaari állna, aki már ennél súlyosabb konfliktusok elsimításában is eredményesen közreműködött. Az indítványt Zágráb korábban, a szlovén kormány pedig utóbb üdvözölte. A Financial Times Deutschland úgy tudja, hogy Brüsszelben indulatosan tekintenek Szlovéniára, mert a csatlakozási tárgyalásokat az év végéig le kellene zárni, hogy Horvátország 2011 elején taggá válhasson.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.