BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Konszenzusos a cigányellenesség, az MSZP is benne van - Szégyenérzet nélkül?

Bíró András alternatív Nobel-díjas polgárjogi aktivista, az Autonómia és a Másság Alapítvány, illetve a Rádió C kezdeményezője úgy látja, ma már olyan erőteljes a cigányellenesség, hogy nyíltan lehet mondani és tenni azt, amit korábban legfeljebb csak szégyenkezve. Szerinte azonnali cselekvésre volna szükség, és ehhez politikai bátorság kell.

A romáktól a társadalom nyolcvan százaléka idegenkedik. Ez abszolút többség. Ami most történik, már több mint ijesztő. Tatárszentgyörgyön feltehetőleg csak azért mészároltak le két embert, mert cigányok – mondta a Népszabadság kérdésére Bíró András polgárjogi aktivista.

Mint mondta, olyan helyzet alakult ki, amelyben egy viszonylag kicsi szélsőjobboldali csoportnak sikerült legitimálnia a cigánybűnözés fogalmát. De úgy, hogy ebbe a csapdába a pártok is beleestek, amit a miskolci eset is világosan mutat: a csíkos zászló alatt valamennyi párt szimpátiáját fejezte ki a rendőrkapitány mellett. A szocialista politikusok is vastagon benne voltak! A szélsőjobb rendkívül ügyesen manipulál, a legijesztőbb pedig az, hogy nem látok olyan politikai és társadalmi erőt, amely a demokratikus alkotmány alapvető emberi jogi téziseivel a gyakorlatban is egyetértene, és tenne érte.

Arra a kérdésre, hogy lehet-e rosszabb, Bíró úgy válaszolt: lehet annál rosszabb, hogy egy ötéves gyereket megölnek? Szerinte rituális gyilkosságnak tűnik, ami Tatárszentgyörgyön történt. Egy olyan településen, ahová a Magyar Gárda már betette a lábát. Már nyíltan lehet azt mondani és tenni, amit eddig csak szégyenkezve lehetett. Dübörög a gyűlölet. Bíró szerint a fajelméleti diskurzus elterjedésének fő felelőse Bayer Zsolt és annak a lapnak a tulajdonosa, ahová ír. Bár ebben az országban konszenzusos a cigányellenesség.

A polgárjogi aktivista leszögezte: ordítóan sürgős lenne egy valós, a romákat is bevonó, spanyol típusú platform kialakítása. Ott tudniillik 10-15 éves megoldási terveket dolgoztak ki a pártok közösen, és függetlenül attól, ki volt kormányon, végre is hajtották. És ezt a kormány is kezdeményezhetné. Ehhez politikai bátorságra volna szükség. De hol keressem ma Magyarországon a bátorságot? Meg kell érteni: elkerülhetetlen a többszereplős, konszenzusos cselekvés. És a kulcs az oktatás integrációja. Jövőkép kell a cigányságnak, nem rendőr – zárul az interjú.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.