A Demos Magyarország kutatója Galló és Gábor szintén a Népszabadságban megjelent elemzésére válaszolva azt írja: a kormányzás felelősségében osztozik az egész MSZP-vezérkar, Szekeres Imre, Kiss Péter, Veres János stb. Ellenükben a miniszterelnök semmit nem tudott volna átvinni.
Mint fogalmaz, Gallóék címzettje az MSZP, amely 2008 májusától a rendszerváltás óta soha nem látott komolysággal vette tudomásul, hogy kormányoznia kell, hiszen a választói felhatalmazás egy cselekvőképes kormánynak szólt. Az állampolgárok szemében szinte a komplett politikai elemzői társadalom kiírta magát a komolyan vehetők táborából, amikor a Megegyezés körüli vita során napokat, hónapokat adtak csak a kisebbségi kormánynak. Az idő haladt, az MSZP felnőtté érett, és nem dőlt be a morális pániknak. Ha Gyurcsány marad, azt az MSZP akarja.
Nem érv Gyurcsány mellett, hogy nem látszik alternatívája a párton belül, ahogy az sem, hogy nem mutatkozik tömeges igény a változtatásra. Viszont az sem érv az elküldésére, hogy a szerzők az MSZP soraiban egy ezt pártoló többséget vizionálnak. Ez a többség ugyanis nem akaródzik látszani. Nem csoda, ti. azt sem látni, mitől lenne jobb az MSZP-nek, ha Gyurcsány menne. Egy olyan forgatókönyvet adni egy pártnak, amelynek szerepeit az nem akarja eljátszani, nem kecsegtet díjesővel. Ebben a tekintetben az MSZP üzenete világos. A bizalmatlan szavazók száma nem Gyurcsány személye miatt emelkedett. Éppen 2006 ősze óta valószínűsíthető, hogy aki MSZP szimpatizáns maradt, az a miniszterelnök személye, nem pedig párthűsége miatt maradt az.
A baloldali szavazók körében jóval népszerűbb Gyurcsány, mint pártja. Ezzel a miniszterelnök soha nem élt vissza, de eljátszhatunk a gondolattal, mi is következhet be a leváltásával. Mivel a politika logikája a már említett útfüggőség, valóban előfordulhat, hogy a varsói gyors berobog Budapestre. A hangsúly a feltételes módon van. Egy azonnali váltás és választás nem csak fejetlenséget, hanem szinte biztosra vehető törpepártiságot jelentene.
Jogosan várják el Gallóék, hogy a kongresszus ne kerülje meg a szembenézés és a döntés felelősségét. Mivel a felhatalmazást a szocialisták kormányzásra kapták, tudniuk kell, hogy lehet azt folytatni. Húszéves lesz a párt, az utóbbi fél évben sokkal inkább komolyodott, mintsem öregedett volna. A politikát a felnőttek alakítják – zárja elemzését Bölcskei Balázs.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.