A filozófus szerint a jelenlegi helyzet és a rá adott válaszok kétségbeejtőek: a lázadás és a kiútkeresés igazi dinamikája Európában a szélsőjobbon található. TGM a lapnak kifejtette, ellenzi a lisszaboni szerződést, az ugyanis alkotmányerejű szabállyá teszi a neokonzervatív gazdaságpolitikát.
Szerinte Magyarországon különösen súlyosbítják a gazdasági helyzetet Bokros Lajos és a Reformszövetség javaslatai, amelyek átcsoportosítanák az állami forrásokat a szegényektől a gazdagokhoz. „Valójában hihetetlen mennyiségű pénz van a világgazdaságban – erről szól a mostani válság, amely túltermelési és alulfogyasztási válság -, de a perverz rendszer következtében nem kerülhet oda, ahonnan a szükséges egalitárius újraelosztást intézni lehetne" - véli.
Tamás Gáspár Miklós a lapnak azt mondta: a kapitalizmus válságai éppen az abszurditásukkal tűnnek ki, az automatizálás és digitalizáció ugyanis rengeteg szabadidőt teremt, az igazi boldogság lehetőségét. „Nemcsak lehetséges, hanem szükséges is a fogyasztás növelése, a munkaidő csökkentése, a nyugdíjkorhatár leszállítása, a felsőoktatás, a kultúra megnyitása a szélesebb tömegek előtt” – tette hozzá.
„A személytelen tőke vágtat át a földgolyón az olcsó munkabér után, a dolgozók pedig ellenkező irányban a magasabb munkabérek, jobb szolgáltatások, szilárdabb népjóléti rendszer felé. Most már nincs olyan intézményrendszer, ami a tőkének ezt a romboló, ugyanakkor igen kreatív masírozását fölszámolhatná. Ha nincs változás, ha az ámokfutó kapitalizmust nem lehet megjuhászítani, akkor a legrosszabbra kell fölkészülnünk” – szögezte le a lapnak Tamás Gáspár Miklós
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.